Cadmus fordítás Cadmus
Menekültügy

2016. 04. 30.

Az EU líbiai “migránsbörtönök” létrehozását fontolgatja

2016. 04. 30.

Az uniós erők feltartóztathatják, átkutathatják és el is kobozhatják az embercsempészek hajóit, de csak nemzetközi vizeken.

A menekültválság kezeléséről Törökországgal kötött megállapodásnál szélesebb körű, akár “migránsbörtönök” közös üzemeltetésére is kiterjedő egyezményt köthetne az Európai Unió Líbiával, hogy már az észak-afrikai országban megállítsa a területére készülő embereket – vetette fel az Európai Külügyi Szolgálat (EKSZ) a Spiegel Online német hírportál pénteki jelentése szerint.

Az EU diplomáciai testülete a tagországoknak nemrégiben megküldött nem nyilvános vitaanyagában kifejtette, hogy az EU a líbiai hatóságokkal közösen működtethetne “átmeneti befogadótáborokat migránsok és menekültek számára”, és azt is végig lehetne gondolni, hogy emberek “őrizetben tartására szolgáló intézményeket” is létesítsenek Líbiában.

Azonban egyelőre áttekinthetetlen a líbiai helyzet, nem lehet felmérni, hogy milyen képességekkel rendelkeznek a helyi hatóságok és milyen állapotban van a migrációs helyzet kezeléséhez szükséges infrastruktúra – emelte ki a nem uniós országokkal kialakított diplomáciai kapcsolatok ápolásával foglalkozó szervezet az esetleges EU-Líbia menekültügyi megállapodást felvázoló 17 oldalas elemzésében.

Az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselője, Federica Mogherini vezette szervezet szerint első lépésként a Sophia nevű uniós haditengerészeti művelet kiterjesztésével támogatni kellene Líbiát parti őrsége és haditengerészete kiépítésében, és segíteni kellene a rendvédelmi szervek és az igazságszolgáltatási rendszer megerősítésében.

A Spiegel Online felidézte: már elkezdődött az egyeztetés arról, hogy a Sophia mandátumát kiterjesztik a líbiai felségvizekre, és Fájez esz-Szarrádzs, a márciusban alakult egységkormány vezetője jelezte, hogy nyitott a felvetésre.

Az uniós hajók feltartóztathatják, átkutathatják és el is kobozhatják az embercsempészek hajóit, de csak nemzetközi vizeken. A művelet kiterjesztéséhez Líbia beleegyezése mellett az ENSZ Biztonsági Tanácsának felhatalmazására is szükség lenne.

A német kormány szerint az embercsempészek építenek arra, hogy a Líbiából Olaszország felé útnak indított embereket kimentik a térségben cirkáló uniós hajók vagy a segélyszervezetek hajói. Így a Sophia művelet kezdete óta egyre gyakrabban indítanak el a nyílt tengeren közlekedésre kevéssé alkalmas gumicsónakokat, és utasaikat kevesebb üzemanyaggal, élelemmel és vízzel látják el, mint korábban. Ilyen feltételek mellett “rendszerint nem lenne lehetséges az átkelés a Földközi-tengeren” – írta a kormány a Spiegel Online szerint az ellenzéki Baloldal szövetségi parlamenti (Bundestag) frakciójának írásbeli kérdésére adott válaszában,.

Líbiában becslések szerint 200-500 ezer ember várakozik arra, hogy embercsempészek segítségével elindulhasson az EU-ba. Tömegesen nyáron vághatnak neki a tengeri útnak. A legközelebbi uniós terület az Olaszországhoz tartozó Lampedusa, a sziget nagyjából 300 kilométerre fekszik a líbiai partoktól.

Orientalista.hu – MTI

Megosztom:

, ,




Back to Top ↑