Cadmus fordítás Cadmus
  • Húszik válaszcsapásai a Vörös-tengeren

  • Szíriai konfliktus

  • Palesztin – izraeli konfliktus

  • Legolvasottabb híreink

    • No results available
  • Keresztényüldözés a Közel-Keleten

  • Afganisztáni háború

  • Tajvani konfliktus

  • Örmény-azeri konfliktus

  • Időjárás

A legfejlettebb Raptort vitték ki harcolni az amerikaiak (videó)

2016. 07. 24.

Bár eredetileg kizárólag légiharc megvívására tervezték az ötödik generációs F-22-eseket, később már földi célpontok támadásához szükséges fegyverekkel is felszerelték azokat. Első éles bevetésüket is ilyen szerepkörben, az ISIS földi egységeit támadva teljesítették 2014 szeptemberében Szíriában.

Bár a terroristák elleni harcban meglehetősen nagy pazarlásnak tűnik bevetni a (földi célpontok ellen) csupán két GBU-32 JDAM irányított bomba hordozására képes 150 millió dolláros lopakodó vadászgépeket, de hát valahol csak ki kellett próbálni a típust.

Az elmúlt hetekben azonban már egy olyan Raptor század települt ki a térségbe, melynek jelentősen kibővítették a földi célpontok elleni kapacitását, ugyanis azok már nyolc GBU-39 SDB precíziós bombát képesek belső tereikben hordozni.

Az F-22-esek legújabb verziójának példányai az alaszkai Elmendorf-Richardson bázisról érkeztek az Egyesült Arab Emirátusok Al Dhafra légitámaszpontjára, felváltani a már régóta ott lévő Raptor egységet. Az alaszkai gépeknek nem csak a földi célok elleni támadókapacitása bővült, hanem a Raptor alakulatok közül ők kapták meg elsőként a különleges manőverező képességű AIM-9X Sidewinder légiharc-rakétákat is (bár ezekre nem valószínű, hogy szükségük lesz a térségben).


Pillantás az alaszkai Raptor bázisra

A Sidewinder legújabb változata ugyanazt a rakétahajtóművet és robbanófejet használja, mint elődje, viszont már tolóerővektoros kormányrendszerrel rendelkezik, ami rendkívüli manőverező képességet biztosít számára.

Bár a rakétát már régóta használják az amerikai negyedik generációs vadászgépek, az ötödik generációs F-22-eseken történő rendszeresítés megkezdése sokat csúszott, mivel a fegyver Block I-es változatáról még hiányzott az indítás utáni célbefogás képessége, amire a belső fegyvertérből történő indítás során szükség lenne. Mindezt a 2008-ban elkészült Block II-es változat már tudja.

Marad azért még hiányosság a vadászgép és a rakéta összehangolása terén, mivel a Raptorok pilótái még mindig nem rendelkeznek sisakkijelzővel, aminek alkalmazásával jobban ki lehetne használni a Sidewinder rendkívüli manőverező képességét.

Orientalista.hu – (Aerotech, TheAviationist)

Megosztom:

, ,




Back to Top ↑