Cadmus fordítás Cadmus

A sokat eldöntő tollvonás

2017. 08. 15.

Sir Cyril Radcliffe Technokrataként határozott a jövőről.

Sir Cyril Radcliffe-re bízta a londoni kormány a feladatot, hogy válassza el egymástól Pakisztánt és Indiát, ő volt a határrajzoló bizottság elnöke, akinek a nevét átkozza ma is mindenki, aki a menekültek kenyerét volt kénytelen enni a londoni hivatalnok miatt. Radcliffe 1947. július elején érkezett meg Indiába, s öt hetet kapott, hogy eldöntse, hol fog húzódni a határ. A brit jogásznak fogalma sem volt arról, kikről dönt, nem ismert senkit Indiában, csak abban volt biztos, bárhol is fog húzódni a határ, rendkívül fájdalmas lesz az összes érintettnek. Egyetlen tanácsadója sem volt, aki felvilágosíthatta volna a valós helyzetről, a mellé delegált muszlim, hindu és szikh képviselők pedig olyan ­rossz viszonyban voltak egymással, hogy szinte teljesen lehetetlen volt velük tárgyalni.

Rad­cliffe végül minden döntést maga hozott meg, saját bevallása szerint igyekezett minél előbb befejezni a munkát, annyira elviselhetetlennek tartotta India klímáját. A vonal meghúzását követően azonnal távozott is, vissza se nézve, papírjait magával vitte Angliá­ba, ahol mindent megsemmisített. A határvonalról 1947. augusztus 16-án délután 5 órakor értesítették az indiai és pakisztáni hivatalnokokat, addigra Radcliffe már messze járt. A britek jelezték, hogy a biztonság megteremtése a két új ország kormányának a feladata, nekik már nincs befolyásuk az eseményekre.

India utolsó – brit – alkirálya Lord Mountbatten volt, aki jóval közelebbi kapcsolatba került az indiai vezetőkkel, mint Radcliffe. Nem titkolta ellenszenvét a megosztással szemben, ahogy kezdettől fogva elutasította a pakisztáni felvetéseket. Ők azt gyanították, hogy emiatt a határvonal megrajzolásakor Indiának kedvezett, ám erről nem lehet biztosat tudni, mivel Radcliffe a beszámolók szerint még az alkirállyal se egyeztetett rajzolása idején. Mountbatten a függetlenséget követően tíz hónapig volt India első főkormányzója, majd hazatért az admiralitáshoz. Egy hajón érte a halál 1979-ben, amikor unokájával horgászni indult írországi birtokán, az Ír Köztársasági Hadsereg pedig az ikonikus brit gyarmati tisztviselőt választotta ki, hogy rajta keresztül bosszulja meg azt a 13 embert, akikkel a brit ejtőernyősök végeztek a véres vasárnapként ismert derry-i rajtaütésben.

Orientalista.hu – Magyar Idők

Megosztom:

, ,




Back to Top ↑