Cadmus fordítás Cadmus

Afrika duplázni fog 2050-ig

2017. 06. 23.

Hét éven belül India lesz a világ legnépesebb országa, megelőzve Kínát, Nigéria pedig 2050-re a harmadik helyre kapaszkodik fel, maga mögött hagyva az Egyesült Államokat – áll az ENSZ legfrissebb jelentésében, amely szerint a világ lakossága az évszázad derekára megközelíti a tízmilliárdot. A tanulmány súlyos problémákra is rávilágít, amelyek új megoldásokra várnak az akkori döntéshozóktól.

Az előttünk álló időszak Afrikáé lesz, vélik szakértők, és a fekete kontinens lakói is szeretnének hinni benne, ha már annyiszor más földrészek nyertek a globális versenyfutásban, ők viszont soha. Az afrikai gazdasági trendeket lehetetlen megjósolni, de a népesség változásáról van modellje az ENSZ-nek. Eszerint mostantól 2050-ig a világ lakossága növekedésének felét ez a kontinens adja majd.

AZ EURÓPAI LAKOSSÁG CSÖKKENÉSE VÁRHATÓ A KÖVETKEZŐ HÁROM ÉVTIZEDBEN.

Az ENSZ-előrejelzés szerint a század derekáig a globális népességnövekedés fele mindössze kilenc országhoz – India, Nigéria, Kongó, Pakisztán, Etiópia, Tanzánia, az Egyesült Államok, Uganda és Indonézia – fűződik majd. Ez idő alatt legalább duplájára nő a 26 afrikai ország népessége, írta az MTI. Nigéria jelenleg a világ hetedik legnépesebb országa, és ott a legnagyobb a lakosság növekedése az első tíz legnépesebb ország közül. A nyugat-afrikai ország már 2050 előtt megelőzi az Egyesült Államokat, és a világ harmadik legnépesebb országa lesz. Jelenleg Kína áll az élen 1,4 milliárd lakossal, de India – ahol jelenleg 1,3 milliárd ember él – 2024-re leszorítja az első helyről.

A termékenység szinte mindenütt a világon visszaesést mutatott az elmúlt években. John Wilmoth, az ENSZ illetékese szerint a nők átlagosan 2,5 gyereket szülnek, de az arányszám erősen változó képet mutat. Európában a legalacsonyabb, 1,6-os volt a becsült termékenységi mutató az elmúlt időszakban, míg Afrikában a legmagasabb, ott átlagosan 4,7 gyereket szültek a nők. Ebből egyenesen következik, hogy az öreg kontinens hosszú távon csökkenő lakosságszámmal kalkulálhat, hacsak nem sikerül a trendet megváltoztatni. Az egészségügyi ellátás javulásával a születéskor várható élettartam is egyre magasabb, ami azt is eredményezi, hogy az emberek egyre hosszabb ideig és kevésbé produktívan élik nyugdíjas éveiket.

Az előrejelzés szerint a hatvan év felettiek száma a világon több mint kétszeresére, a jelenlegi 962 millióról 2,1 milliárdra nő 2050-re, és több mint háromszorosára 2100-ra. Az átlagéletkor is növekszik a fejlett országokban: Japánban a 2010-es 45 évről 53-ra ugrik ez a szám 2050-re, Németországban 44-ről 51-re, Mexikóban pedig 26-ról 42-re.

Orientalista.hu – Magyar Idók

Megosztom:

,




Back to Top ↑