Cadmus fordítás Cadmus

Az édesszájúakra alapoz Nyugat-Afrika legdinamikusabb gazdasága

2017. 06. 23.

Több év politikai bizonytalanság után Elefántcsontpart gazdasága rohamosan növekszik, 2016-ban a Világbank szerint 8%-os volt a növekedés.

Az ország az infrastruktúra fejlesztésével igyekszik megteremteni a szükséges alapokat: javítani a víz- gáz- és áramellátást, valamint megfelelő utakkal összekötni a településeket. Olyan nagy projektek fémjelzik a folyamatot, mint Soubré vízierőmű, vagy az Henri Konan híd.

„A 2016-tól 2020-ig tartó fejlesztési periódus költségét mintegy 60 milliárd dollárra becsüljük.” – mondta az ország miniszterelnöke, Amadou Gon Coulibaly. – „Az a cél, hogy ennek körülbelül negyven százalékát a közszféra finanszírozza, elsősorban az infrastruktúra megépítését. Hatvan százalékot a magánszektor áll, nagy összegeket fektetünk a humán erőforrásba is, az alapfokú oktatástól a szakképzésen át az egészségügyig.”

A népesség 60 százaléka 35 évesnél fiatalabb. Az állam számos oktatási programot indított, egy részük kifejezetten a nők társadalmi helyzetének javítását szolgálja. A képzett humán tőke rendkívül fontos az ország üzleti vonzereje szempontjából, de a befektetési törvényben szereplő adókedvezmények is bátorítják a munkahelyteremtést.

„A térségben nekünk van a legvonzóbb befektetési törvényünk, többféle adó- és vámmentességgel, cserébe azt kérjük a vállalkozóktól hogy a befektetés helyben jelentős megtérüléssel járjon, vagyis minél több munkahelyet teremtsen.” – mondta a miniszterelnök.

Elefántcsontpart az egyik legsokoldalúbb befektetési célpont Afrikában. Jó lehetőségeket tartogat a bankszektor, a telekommunikáció, az energetika, az ingatlan, a bányászat, a mezőgazdaság és az élelmiszeripar is. Az Elefántcsontparti Befektetés-ösztönző Központ (CEPICI) feladata segíteni a potenciális befektetőket a helyszín megtalálásában és az ügyintézésben.

„Egy befektető számára a legfontosabb, amikor megérkezik az országba, az információ.” – magyarázta a szervezet vezetője, Emmanuel Essis. – „A központot azért hoztuk létre, hogy a befektetőnek csak egyvalakivel kelljen tárgyalnia, egyablakos ügyintézésről van szó. Tőlünk megkapják az információt és megkapják a segítséget. Egy nap alatt létre lehet hozni egy céget, így a befektetőnek nem kell vesztegetnie az idejét. Elefántcsontpartnak megvan az az előnye, hogy nagyon sokszínű a gazdasága, a paletta a mezőgazdaságtól a szolgáltatásokig terjed. A nyersanyagtermelő mezőgazdaságtól a nyersanyagfeldolgozó élelmiszeriparig.”

Elefántcsontpart a világ legnagyobb kakaótermesztője, majdnem évi kétmillió tonnát állítanak elő. A kakaófeldolgozás és a csokoládégyártás az egyik legnagyobb potenciállal kecsegtető iparág az országban. A Cemoi francia csokoládégyártó 1997 óta jelen van az országban, 2015-ben hatmillió eurós befektetéssel új csokigyárat építettek, ahol száz százalékban elefántcsontparti csokoládét gyártanak.

„Hetvenezer tonna kakaót tudunk itt feldolgozni.” – mondta el Benjamin Bessi, a cég elefántcsontparti műveleteinek vezetője. – „A nyersanyagot a szövetkezetektől kapjuk, és a kakaóbabtól egészen a kész csokoládéig feldolgozzuk.”

„Mi lehet a siker receptje a külföldi befektetők megnyerésére?” – kérdezte az Euronews riportere.

„ Az első dolog a képzés. A nagy nemzetközi vállalatok a befektetés során az olyan helyeket keresik, ahol van képzett és tapasztalt munkaerő. Itt összeérnek a politika törekvései és a képzett helyi munkaerőt kereső nemzetközi tőke elképzelései.

Az ország fejlődése bizalmat generál a nemzetközi piacokon, hogy Elefántcsontpart meg tudja őrizni a pozícióját, mint a leggyorsabban növekvő afrikai gazdaság.”

Orientalista.hu – Euronews

 

Megosztom:

,




Back to Top ↑