Cadmus fordítás Cadmus

Az EU líbiai migránsfogó terve is kudarcra van ítélve

2017. 02. 09.

  • Tovább bonyolódhatnak az észak-afrikai migrációs projektek
  • Csak Zintan városában 20 000 migráns tartózkodik jelenleg
  • A nagyváros polgármestere szerint az EU külpolitikai főbiztosának javaslatai elfogadhatatlanok
  • Több líbiai vezető szerint a helyi munkahelyteremtés és más alapvető problémák kezelése lenne a megoldás
  • Egyelőre továbbra is az embercsempészekre hagyatkoznak az unióba igyekvő migránsok

A magára és a tényekre tényleg sokat adó brüsszeli internetes szakportál „A líbiai hatóságok ellenzik az EU migrációs terveit” címmel közli beszámolóját arról, hogy Tripoliban, Líbia fővárosában és az ország más városaiban egyre nő az ellenállás azzal szemben, hogy az Európai Unió leállítsa az Olaszország felé áramló migránsokat.

Mindez, olvasható a cikkben, várhatóan tovább bonyolítja az erőfeszítéseket azt követően, hogy az EU külpolitikai főbiztosa,

Federica Mogherini 200 millió euró összegű tervet jelentett be, hogy Észak-Afrika nagy részén a Líbia felé tartó migrációval foglalkozó projekteket finanszírozzanak.

A pénz nagy részét minden bizonnyal határellenőrzésre és határfelügyeletre fordítják annak a reményében, hogy feltartóztatják a veszélyes Földközi-tengeren átkelést megkísérlő embereket.

Musztafa al-Baruni, Líbia egyik nagyvárosának polgármestere azt nyilatkozta tegnap az Euobservernek, hogy Mogherini javaslatai elfogadhatatlanok.

„Nem elfogadható és nem logikus, hogy Európa problémáját mi oldjuk meg a migránsok és menekültek Líbiában tartásával” – mondta.

Al-Baruni annak a Zintan városnak a polgármestere, ahol jelenleg 20 000 migráns tartózkodik.

Nézeteit Ibrahim Airib, Tripoli városi tanácsos is visszhangozta. Tripoliban székel az ENSZ által elismert Nemzeti Egyetértés Kormánya.

Aribi elmondta az Euobservernek, hogy „Az Európai Unió a felelős az illegális migránsokért” és hogy „Mi nem értünk egyet e tervekkel”.

Aribi kijelentette azt is, hogy

az EU migrációs javaslatai azzal a veszéllyel is járnak, hogy azok „óriási problémákat okoznak Líbiának”.

„Ha ezen menekültek mindegyike itt reked Líbiában, akkor az csak rosszabbá teszi a helyzetet” – magyarázta.

Mindkét politikus azt a véleményét hangoztatta, hogy e helyett az EU-nak úgy kellene Líbiát segíteni, amely révén az országban munkahelyeket lehetne teremteni és meg lehetne birkózni az olyan mindennapi feladatokkal, mint a hulladékeltakarítás.

Az uniós vezetők néhány nappal ezelőtti máltai csúcstalálkozójukon kijelentették, hogy „meg fogják gátolni az illegális emberáramlatokat az EU-ba” és „harcolnak az átmenő forgalommal és a csempészeti tevékenységek ellen”, de egyetlen szóval nem beszéltek arról, hogy segítenének embereknek abban, hogy legális úton jussanak Európába.

Ezért úgy néz ki, vonja le következtetését a brüsszeli szakportál, hogy

az EU-t elérni remélők továbbra is a csempészekre fognak hagyatkozni.

„Az EU nagyon szeretne együttműködni a líbiai városi hatóságokkal, amelyeket létfontosságúnak tekint új afrikai projektjei végrehajtása érdekében, de mivel a helyi hatóságok ellenzik a migránsok ott tartására vonatkozó terveiket, nem világos, hogy az európai kezdeményezések miként tudnak majd előrehaladni.”

Az EU migránsblokkoló tervének másik része az, hogy segítésül hívják a nemzetközi segélyszervezeteket, mint az ENSZ Menekültügyi Ügynökségét (UNHCR) és a Nemzetközi Migrációs Szervezetét (IOM).

Csakhogy az UNHCR-nek nincs nemzetközi stábja az általa túl veszélyesnek ítélt Líbiában. Az IOM-nak 81 fős stábja dolgozott ott, de igen erős korlátok között.

Vagyis, mondhatjuk:

a migránsügyben impotens EU-ban a helyzet változatlan.

Orientalista.hu – Magyar Idők

Megosztom:

,




Back to Top ↑