Cadmus fordítás Cadmus
  • Húszik válaszcsapásai a Vörös-tengeren

  • Szíriai konfliktus

  • Palesztin – izraeli konfliktus

  • Legolvasottabb híreink

    • No results available
  • Keresztényüldözés a Közel-Keleten

  • Afganisztáni háború

  • Tajvani konfliktus

  • Örmény-azeri konfliktus

  • Időjárás

Az EU segít a terrorizmus elleni harcban

2017. 03. 06.

Az iszlamizmusról, a bosnyák önkéntesekről és a terrorizmus elleni nemzetközi együttműködésről beszélgettünk Dragan Mekticcsel, Bosznia-Hercegovina belbiztonsági miniszterével. A bosnyák hatóságok jól felkészültek.

Bár az utóbbi évtizedben folyamatos növekedés volt tapasztalható a radikálisok számában, ez a trend a tavalyi adatok alapján mintha mérséklődni látszana, válaszolja Dragan Mektic az iszlamizmus terjedése kapcsán jelentkező kihívások súlyosságát firtató kérdésemre. A politikus ugyanakkor elismerte, hogy az országban tapasztalható szélsőségesség komoly problémát jelent.

A boszniai kormány fontosnak tartja, hogy nyitott és mindenkinek átlátható párbeszéd jöjjön létre a jelenségről, ugyanis nem akarnak elrejteni semmit, hangsúlyozta. A tárcavezető szerint ha nem seprik a szőnyeg alá a dolgokat, akkor képesek lehetnek a helyzet mielőbbi megoldására. A radikalizmus felszámolását célzó stratégia két pillérből áll, magyarázta Dragan Mektic. „Az első az ellenintézkedésekre fókuszál.

A rendőrség és az igazságszolgáltatás egyaránt készen áll minden olyan esetre, ahol lehetőség nyílik a hatósági fellépésre” – emelte ki. „Zéró toleranciát vezettünk be az iszlamistákkal szemben” – emlékeztetett a miniszter. Rendkívül fontosnak tartja a stratégia második elemét, a megelőzést is. „Igyekszünk kapcsolatba lépni a szélsőséges közösségekkel, és ezzel párhuzamosan a civil társadalommal is együttműködésre törekszünk a negatív folyamatok visszafordítása érdekében” – részletezte.

Ez idáig 226 bosnyák állampolgár költözött Szíriába és csatlakozott az Iszlám Államhoz, közülük többtucatnyian meghaltak, de 46 fő visszatért Boszniába, ismertette a számokat Dragan Mektic. Elmondta, hogy a hazajövőket különleges eljárás várja, mivel a kinttartózkodásuk alatt szerzett tapasztalatik miatt még veszélyesebbnek tartják őket. Húszan közülük már a bíróság döntését követő börtönbüntetésüket töltik, 26 ügyben még nem hoztak ítéletet. A tárcavezető szerint Bosznia jó kapcsolatokat ápol az Európai Unióval a terrorizmussal szembeni fellépés terén.

Emlékeztetett: tavaly megállapodást írtak alá az Europollal, és az elkövetkező hetekben rendőrtiszteket fognak küldeni a szervezet hágai központjába, így részesei lehetnek az európai biztonsági rendszernek. A bosnyák összekötők hozzáférhetnek majd az összeurópai rendőri adatbázisokhoz, de természetesen ők is megosztanak minden információt az EU-s szervvel, mondta Dragan Mektic. Fontosnak tartotta megemlíteni, hogy Brüsszel 18 millió euróval támogatja a nyugat-balkáni regionális összefogást a radikalizmus ellen, amelyet Szarajevó fog vezetni.

Magyar Idők

 

Megosztom:

, , ,




Back to Top ↑