Cadmus fordítás Cadmus

Az európai hatalmak óva intik Ankarát a halálbüntetés visszaállításától

2016. 07. 19.

A Törökországgal folytatott uniós csatlakozási tárgyalások végét jelentené, ha Törökországban visszaállítanák a halálbüntetést – jelentette ki a német kormány szóvivője, arra reagálva, hogy a török miniszterelnök kilátásba helyezte ennek lehetőségét. Az osztrák külügyminiszter szintén elítélte a felvetést.

Steffen Seibert német kormányszóvivő kiemelte, hogy az EU értékközösség, amelynek „álláspontja világos: kategorikusan elvetjük a halálbüntetést”.

Nem lehet EU-tag olyan ország, amelynek jogrendjében szerepel a halálbüntetés, ezért a halálbüntetés visszaállítása véget vetne a török uniós csatlakozási folyamatnak – mondta a szóvivő.

Hangsúlyozta, hogy Németország elítéli a katonai államcsínyre tett kísérletet, de azt is határozottan képviseli, hogy a jogállamiság szabályai és az arányosság elve alapján kell eljárni a puccskísérlet utáni helyzetben.

Steffen Seibert elfogadhatatlannak nevezte a katonák elleni „önkényeskedést és bosszút”, amely a kísérlet bukásai utáni órákat jellemezte, és úgy vélte, súlyos kérdéseket vet fel, hogy már a következő napon eltávolítottak állásukból 2500 bírót.

Kérdésre válaszolva elmondta, hogy a menekültválság közös kezeléséről szóló EU-Törökország megállapodást „külön kell kezelni”. A megállapodás az emberiesség alapján köttetett, mindkét fél érdekét szolgálja és „működik”, hiszen jószerivel megszűnt az illegális migráció az Égei-tengeren, és elkezdődött a Törökországra nehezedő terhek megosztása az EU és Törökország között pedig megkezdte – mondta a német kormányszóvivő.

Azzal kapcsolatban, hogy a megállapodás rendelkezik az uniós vízummentesség megadásának felgyorsításáról, Steffen Seibert leszögezte, hogy a török állampolgárok vízummentessége csak akkor lehetséges, ha a török fél teljesítette valamennyi feltételt. Ez még nem történt meg, ezért folytatni kell a tárgyalásokat – mondta.

Hamarabb kerül át egy teve a tűfokán mint egy antidemokratikus ország az EU-ba

Német kormánypárti politikusok a nemcsak a halálbüntetés visszaállításától intették Ankarát, de kijelentették: Törökország EU-csatlakozási tárgyalásait és akár az uniós vízummentesség ügyét is veszélyeztethetik a puccskísérelt miatt kezdett tisztogatások. Azt azonban Angela Merkel leszögezte: a menekültválság közös kezeléséről kötött egyezményt nem érintheti a puccskísérlet ügye.

Más CDU-s politikusok is az uniós csatlakozási folyamat leállásának veszélyére figyelmeztettek. Például a szövetségi parlament (Bundestag) EU-ügyi bizottságának elnöke, Gunther Krichbaum a Die Welt című lapnak azt mondta, hogy nem lehet a jogtalanság ellen jogtalansággal harcolni, és „könnyebb a tevének a tű fokán átmenni, mint egy antidemokratikus országnak bekerülni az EU-ba”.

Elfogadhatatlan a halálbüntetés

A halálbüntetés bevezetése teljesen elfogadhatatlan – mondta Sebastian Kurz osztrák külügyminiszter. Ttovábbra is arra van szükség, hogy Törökország kiálljon a halálbüntetés ellen, ezt büntetési formát kegyetlennek és embertelennek tartjuk, és elutasítjuk – szögezte le a tárcavezető. Kurz hangsúlyozta: Ausztria az uniós külügyminiszterek tanácskozásán azt szorgalmazza, hogy Európa Recep Tayyip Erdogan török elnök számára teljesen világos határokat szabjon. Kurz arról is beszélt, hogy a Törökországgal kötött uniós menekültügyi megállapodás nem jelentheti azt, hogy Európának el kellene távolodnia az alapértékeitől és a kérdésről alkotott világos álláspontjától.

A halálbüntetés ellehetetlenítené az EU-s csatlakozást

Veszélybe sodorja Törökország uniós csatlakozási tárgyalásait, ha Ankara visszaállítja a halálbüntetést a múlt heti puccskísérletet követően – figyelmeztetett Frank-Walter Steinmeier német külügyminiszter Brüsszelben hétfőn, az uniós tárcavezetők brüsszeli tanácskozásának szünetében. „A halálbüntetés visszaállítása ellehetetlenítené, hogy sikeres tárgyalásokat lehessen folytatni az európai uniós csatlakozásról” – mondta sajtótájékoztatóján a német külügyminiszter. Steinmeier kijelentette, országa elvárja, hogy a török kormány a jogállamiság elveivel összhangban járjon el a puccskísérlet felelőseivel szemben.

A testvérpárt bajor CSU vezetői szerint viszont az EU és Törökország egész kapcsolatrendszerét felül kell vizsgálni, így a vízummentesség megadását is, amelynek felgyorsításáról rendelkezik a menekültválságról kötött megállapodás.

A CDU/CSU pártszövetség mellett a koalíciós társ szociáldemokraták (SPD) is élesen bírálták Recep Tayyip Erdogant.

Mogherini: Halálbüntetéssel nincs helye országnak az EU-ban

Federica Mogherini, az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselője arra figyelmeztetett, hogy a halálbüntetés visszaállítása véget vetne a török uniós csatlakozási folyamatnak. „Szeretnék nagyon világosan fogalmazni: egyetlen olyan ország sem válhat uniós tagállammá, amelyik bevezeti a halálbüntetést” – mondta. Mogherini arra is emlékeztetett, hogy Törökország is aláírta az emberi jogok európai egyezménye, amely kimondja a halálbüntetés tilalmát.

– See more at: http://magyarhirlap.hu/cikk/61182/Az_europai_hatalmak_ova_intik_Ankarat_a_halalbuntetes_visszaallitasatol#sthash.PesO74Jj.dpuf

Megosztom:

, , ,




Back to Top ↑