Cadmus fordítás Cadmus
  • Húszik válaszcsapásai a Vörös-tengeren

  • Szíriai konfliktus

  • Palesztin – izraeli konfliktus

  • Legolvasottabb híreink

    • No results available
  • Keresztényüldözés a Közel-Keleten

  • Afganisztáni háború

  • Tajvani konfliktus

  • Örmény-azeri konfliktus

  • Időjárás

Bikinit is engednek a szaúdi Riviérán

2017. 08. 08.

Néhány nappal azután, hogy a szaúdi rezsim kihirdette nagyszabású turizmusfejlesztési programját, kiderült, hogy a leendő turistaparadicsomokban nem kell betartani az ország más részein megkövetelt ruházkodási előírásokat, azaz nem kell a nőknek teljes testüket elfedő fekete ruhában fürödniük a tengerben. Természetesen azoknak, akik erre hajlandók.

A strandolás intézménye igencsak nyugatias elfoglaltság, de annyira elterjedt világszerte nagyjából egy évszázad alatt, hogy azon lepődünk meg, ha valaki nem úgy strandol, ahogy az európaiak szoktak.

Ahogy az 1800-as évek végéig senkinek se jutott eszébe belecsobbanni a Balatonba, azt megtartották a marhák itatóhelyének, úgy a tengerparti sütkérezés és úszás sem volt közkeletű elfoglaltság száz évvel ezelőttig. Majd jött a szabadság, a boldog békeidők a két világháború között, az amerikai életigenlés, az egyre rövidebb fürdőruhák divatja, amely egyben az egyre rövidebb szoknyákat is elfogadhatóvá tette a nők szemében. Majd az Egyesült Államok 1946-ban felrobbantotta kísérleti atombombáját a Bikini-atollnál, egy francia divattervező pedig éppen akkor mutatta be forradalmian új és rendkívül keveset takaró fürdőruhatervét, amelyről azt tartotta, hogy akkorát fog robbanni a piacon, mint az atombomba. Így is lett, a bikini úgy söpörte el a régi divatot, mint jóval zordabb névadója a Bikini-atollt, ahol egyébként a helyi őslakosok rendkívül illetlennek tartják, ha egy nőnek látszik a könyöke és a térde, s még ma is hosszúnadrágban járnak az emberek, már azok, akik visszatelepülhettek sugárfertőzött otthonukba.

A nyugatias öltözködés azonban nem mindenhol vált irányadóvá. Az iszlám világ egyes területein vannak nagy turistaparadicsomok, de nem tekinthető általánosnak az a viselkedés, amely annyira megszokott a nyugatiak körében, azaz a nők nem vesznek fel bikinit, s nem sétálgatnak egyedül a forgatagban, mindenki szeme láttára. Sokkal jellemzőbb, hogy férjük mellett maradnak, az árnyékban hűsölnek, a fürdőzés idején pedig magukon tartják a felsőruhájukat is, roppant erkölcstelennek érezve a bikinit.

A szaúdi tervek így egyértelműen a külföldi turistáknak szólnak, nem a hazai tömegek fogják ostromolni a strandokat, hogy levehessék ruháikat. Az ígéret szerint a 2019-től kezdődő építkezések végeztével a látogatókra érvényes szabályokat fellazítják, így engedélyezett lesz a bikini, ám arról még nem tudni, lesz-e alkohol a nyaralóközpontokban. Ehhez ugyanis engedélyezni kellene az alkohol importját az országba, amely jelenleg halálbüntetéssel sújtható, és nem kérdéses – miként a többi Öböl menti országban –, ahogy legálisan megérkezik az alkohol az országba, lesznek olyanok, akik azt eljuttatják a mindig szomjas szaúdi lakosságnak is. Persze az is lehet, hogy a turisták a szaúdiaktól hermetikusan elzárt központokban fogják élvezni a Vörös-tenger lágy vizét, de soha nem fogják meglátogatni Rijádot vagy Dzsiddát.

Orientalista.hu – Magyar Idők

Megosztom:

,




Back to Top ↑