Cadmus fordítás Cadmus

Csecsenföld: Jól megférnek egymás mellett a felhőkarcolók és a szegénység

2016. 08. 30.

A csecsen háborúkat követően Csecsenföld és Dagesztán is az Oroszországi Föderáció tagállamává vált, a feszültség azonban továbbra is érezhető. Szűcs Tamás szakmája szerint latin-történelem-indoeurópai nyelvészet szakos bölcsész, de tanult sumert, akkádot, szanszkritot és még számos más holt nyelvet. Külpolitikai újságíróként dolgozik, és rengeteget utazik. A napokban tért haza a területről.

Véres harcol dúltak 1994-ben Csecsenföldön. Akkoriban Csecsenföld naponta szerepelt a nemzetközi híradásokban. 1994 és 96 között zajlott az első csecsen háború, amely során a terület függetlenné vált Oroszországtól. Óvatos becslések szerint a harcokban 7500 orosz katona, 4000 csecsen harcos és több mint 35 000 civil halt meg. Más számítások 80 000 és 100 000 közé teszik az áldozatok számát. A konfliktus végül megoldatlan maradt az Orosz Föderáció és a csecsen szeparatisták között.

1999-ben megkezdődött a második csecsen háború. Itt már az oroszok, a kaukázusi és a csecsen szeparatisták álltak szemben egymással. Az első támadás 1999 augusztusában zajlott, Samil Baszajev és a szaúd-arábiai származású Hattab közel kétezer fegyveressel több falut is megszállt Dagesztánban. De ez csak előkészítése volt egy még nagyobb katonai akciónak. A cél az volt, hogy Dagesztán iszlám köztársasággá váljon, és elszakadjon Oroszországtól.

A második csecsen háború 2000-ben zárult le. Csecsenföld és Dagesztán is az Oroszországi Föderáció tagállamává vált. Azóta zajlik az országok újjáépítése, bár a feszültség továbbra is érezhető.

Az egyik legszínesebb világ

– Észak-Kaukázusban alakult ki Európa és a világ nyelvileg, kulturálisan egyik legszínesebb vidéke. A Magyarországnál nem sokkal nagyobb területű Dagesztánnak 29 jelentősebb nyelve van. A különböző nyelvűek oroszul értik meg egymást, de még az azonos nyelvűek beszélgetéseiben is megjelennek az orosz szavak, kifejezések. Az oktatás oroszul folyik, „a látszat kedvéért” az egyetemeken vannak nyelvi tanszékek és a népnyelv ápolására is hoztak intézkedéseket, de a média is alapvetően orosz nyelvű – magyarázta Szűcs Tamás a Kossuth Rádió Közelről című műsorában.

A soknemzetiségű országban nagyon vigyáznak arra, hogy senki ne kerüljön túlsúlyba, lehetőleg mindenki maradjon nyugodt – folytatta. Dagesztán Csecsenföldnél jóval szegényebb, mert nem kellett pénzzel megbékíteni a helyi elitet. Az orosz pénznek köszönhetően folynak nagy infrastrukturális fejlesztések, de a városokban nagyon kevés a kiülős bár és étterem, ami jól mutatja a lakosság szegénységét. Vannak a nagyon olcsó helyen a pályaudvarok mellett és a nagyon drágák, ahol az árak moszkvai szinten vannak. A kettő között viszont hiányoznak a helyi vendéglők, mert a helyi középosztály nem engedheti meg magának az étterembejárást.

Orientalista.hu  – (Kossuth Rádió, Hiradó.hu)

Megosztom:

, , , , ,




Back to Top ↑