Cadmus fordítás Cadmus

Egyre több a követője a migrándpolitikának

2017. 03. 29.

Európában közeledünk az észszerű migrációs politikához és intézkedésekhez – mondta Orbán Viktor miniszterelnök a visegrádi tagállamok (V4) varsói kormányfői találkozója után. Hozzátette: alaposan ki kell vizsgálni a Stras­bourgban zajló jogi eljárások és a „migránsbiznisz” kapcsolatát.

A V4-ek varsói tanácskozásán több más téma – így a római EU-csúcs és a brexit – mellett napirenden volt a bevándorlás kérdése, amelyről szólva Orbán Viktor világossá tette: Magyarország minden jogi kiskaput bezárt, és felkészült arra a helyzetre, ha az EU és Törökország közötti migrációs megállapodás csődöt mondana. – Képesek vagyunk bármekkora migrációs áradatot megállítani a magyar–szerb határon – jelentette ki a kormányfő a távirati iroda jelentése szerint. Közölte: Magyarország megtette az első lépéseket a „migránsbiznisz” felszámolásáért, miután jó néhány NGO (nem kormányzati szervezet) nyilvánvalóan üzleti kérdésnek is tekinti a migránskérdést.

A miniszterelnök egyúttal illegitimnek nevezte azokat a véleményeket, amelyek össze akarják kötni a bevándorlás kérdését az EU-pénzekkel. – Ne hagyjuk, hogy megfélemlítsenek bennünket, tartsunk ki az észszerű migránspolitika mellett! – javasolta a V4-eknek.

Ausztria szembeszállt a kvótarendszerrel

Az osztrák kancellár szerint az illegálisan érkezők ellátásával Ausztria gyakorlatilag már teljesítette a kötelezettségét.

A kedden hatályba lépett megszigorított jogi határzárat firtató kérdésre azt válaszolta: az új rendelkezések elsősorban az uniós polgárok biztonságát szolgálják, nemcsak Magyarországot védjük, hanem a hátunk mögött elhelyezkedő országokat is.

Úgy fogalmazott: ma az osztrákok és a németek azért alhatnak nyugodtan, mert Magyarország teljesíti a schengeni megállapodásból rá háruló kötelezettségeket. Sőt a biztonságukat a magyar adófizetők fizetik meg. Orbán erre hivatkozva abszurdnak nevezte a Magyarországot a szolidaritás hiányával vádoló brüsszeli kritikákat, hiszen hazánk az elmúlt másfél évben iszonyatos összegeket költött határvédelemre, és az új kiadásokhoz Brüsszel egyetlen fillérrel sem járult hozzá – emlékeztetett.

A jogi határzár lehetetlenné teszi a beszivárgást az EU-ba a magyar határon – hívta fel a figyelmet Orbán Viktor –, ami azért indokolt, mert sok olyan ember, aki terrorcselekmények elkövetésében vett részt, így jutott be az unióba. Ahhoz pedig hozzá kell szokni – folytatta –, hogy minden ilyen intézkedés kivált vitákat, és abszurd ítéletek is születnek a strasbourgi bíróságon. Ezek a jogi eljárások szerinte összefüggésben vannak egyes civil szervezetek „migránsbizniszével”, ezeket alaposan ki kell majd vizsgálni.

Tartsunk ki álláspontunk mellett! – javasolta a kormányfő visegrádi kollégáinak

A visegrádi együttműködés Orbán szerint nem egy EU-n belüli lobbicsoport, hanem olyan országközösség, amelyet közös sors, közös történelem és közös értékek fognak össze egy keretbe. A kormányfő hangsúlyozta: a V4-ek már nem a kérelmezők pozíciójában vannak, a számok ugyanis világosan mutatják, hogy Európa legdinamikusabban fejlődő térségéről van szó, amely nélkül nem is lenne gazdasági növekedés – vagy csak nagyon szerény – az EU-ban. Szerinte a kontinens jövőjéről szóló vita nem lezárult a római deklarációval, hanem a részletek kidolgozásának szakaszába került. Van tehát egy általános nyilatkozat Európa jövőjéről, de az Európai Bizottság a következő hónapokban öt nagy csomagot terjeszt be, és ezek lesznek a részletek, ahol az ördög lakik – fogalmazott.

Fontos, hogy az európai menekültügyi rendszer figyelembe vegye az EU-tagállamok adottságait – mondta Bea­ta Szydlo lengyel kormányfő, fontosnak nevezve a tagállamok közötti valódi kompromisszum és az államok számára különösen érzékeny területek figyelembevételét. Megerősítette: Varsó nem egyezhet bele a menekültelosztási kvótákba. Robert Fico szlovák kormányfő azt mondta: Londonnak nem EU-tagként nem lehet jobb helyzete, mint a tagállamoké. Bohuslav Sobotka cseh miniszterelnök szerint a V4-eknek együtt kell működniük a brexittel foglalkozó áprilisi EU-csúcs előtt, hogy minél nagyobb hatással legyenek az EU tárgyalási szempontjaira.

Magyar Idők

Megosztom:

, ,




Back to Top ↑