Cadmus fordítás Cadmus

Ellenzéki kurd mozgalmak kivonultak az észak-iraki kurdisztáni kormányból

2017. 12. 21.

Kivonult az észak-iraki félautonóm Kurdisztán kormányából a befolyásos Gorran ellenzéki mozgalom és a Kurdisztáni Iszlám Csoport (Komal) az utóbbi két napon halálos áldozatokkal és tucatnyi sebesülttel járó erőszakos kormányellenes tüntetések nyomán – jelentette szerdán a Reuters hírügynökség.

A Gorran visszavonta a miniszteri tisztségeket betöltő tagjait, sőt, Juszif Mohamed, az erbíli parlament házelnöke, a mozgalom tagja is lemondott.

A kisebb parlamenti jelenléttel bíró Komal is teljesen kivonult a kormányzatból.

Az ellenzéki tömörülések lépésére azután került sor, hogy hétfőn nagyszabású tüntetések robbantak ki Szulejmaníja városában az állami szektorban dolgozók – több ember esetében állítólag évek óta – elmaradt fizetése és a kormány 2014 óta tartó megszorító intézkedései miatt. A tanárokat, orvosokat és más köztisztviselőket maga között tudó tömeg a kormányzó pártnak és koalíciós partnerének az irodáit is felgyújtották.

A megmozdulások kedden átterjedtek más, Szulejmaníja tartománybeli településekre, ahol a gyújtogatások is folytatódtak. Jelentések szerint Ránija városában annyira eldurvultak a tüntetések, hogy a rendfenntartó erők és a tiltakozók összecsapásaiban legalább öten meghaltak és nyolcvanan megsebesültek.

Részben a kedden elrendelt kijárási tilalmak révén szerdán már valamelyest lenyugodtak a kedélyek, a helyi média beszámolói szerint azonban több kisebb településen folytatódtak a tüntetőakciók, köztük Ránijában és Kifriben.

Kurdisztán 2003 és 2014 között viszonylagos jólétet élvezett az iraki olajexportból származó részesedése miatt. 2014-ben azonban az Iszlám Állam elleni harc és egyéb tényezők miatt jelentősen megcsappantak a kurd területek bevételei, így Erbíl megszorító intézkedések meghozatalára kényszerült. A szeptember 25-i kurd függetlenségi referendum után kialakult iraki-kurd viszály azonban tovább nehezítette Erbíl helyzetét, és még több olajbevételtől esett el. A kurd kormányzat a múlt héten jelentette be, hogy további megszorításokra készül, október végén pedig nyolc hónappal elhalasztotta a november 1-re tervezett elnök- és parlamenti választásokat.

Az ENSZ iraki missziója (UNAMI) aggodalmát hangoztatta a keddi összecsapások miatt, közölte: az embereknek joguk van békés tüntetésekben részt venni, a hatóságok feladata pedig állampolgáraik védelme, köztük a békés tüntetőké. Az UNAMI emellett aggasztónak találta, hogy a kurd belügyi biztonsági erő, az aszajis kedden rajtaütött az NRT kurd hírtelevízió szulejmaníjai irodáján, és felfüggesztették az adását erőszakra való felbujtás vádjával. A televíziótársaság alapítóját, az ellenzéki Saszvar Abdulvahidot pedig letartóztatták a szulejmaníjai repülőtéren.

Orientalista.hu – MTI

Megosztom:

, , , ,




Back to Top ↑