Cadmus fordítás Cadmus

Irán szembefordíthatja egymással Európát és Amerikát

2018. 05. 10.

Donald Trump kedd este az Egyesült Államok nevében egyoldalúan felmondta az Iránnal kötött többhatalmi atomalkut. Az elnök ezzel a lépésével, nemcsak képletesen, kiengedte a szellemet a palackból a Közel-Keleten.

A Fehér Ház tájékoztatása után néhány órával Izrael légitámadást intézett egy feltételezett iráni rakétaszállítmány ellen Damaszkusz közelében. A szíriai hírek két civil áldozatról, az izraeliek kilenc iráni forradalmi gárdista likvidálásáról tudósítottak. Az atomalku többi aláírója sajnálatosnak és aggodalmat keltőnek minősítette az elnök lépését, Szaúd-Arábia és Izrael viszont üdvözölte Trump bejelentését.

Egyelőre kivárják, hogyan realizálódik a kilépés

Nagyné Rózsa Erzsébet Közel-Kelet szakértő az M1 Szemtől szembe című műsorában elmondta: egyelőre mindenki azt várja, hogyan realizálódik majd az amerikai kilépés, a megállapodás többi résztvevője – az Európai Unió és Irán – között pedig még intenzívebbé válnak az egyeztetések.

Oroszország és Kína kifejezte, hogy részükről az atomalku továbbra is áll. Federica Mogherini, az unió külügyi és biztonságpolitikai főképviselője, már nem először, keményen kiállt a megállapodás mellett, úgy, mint azt a brit, illetve a francia miniszterelnök, valamint a német kancellár tette egy közös nyilatkozatban – közölte.

Szerda délelőtt Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter is azt mondta, hogy Magyarország is a Mogherini-féle álláspontot támogatja – tette hozzá a szakértő.

A tárcavezető szerint európai szempontból olyan nemzetközi politikai kérdésről van szó, ahol az EU valóban fontos szerepet tudott játszani, ezért jogos Federica Mogherini határozott kiállása az ügyben.

Két forgatókönyvre is reális esély van

Gyarmati István biztonságpolitikai szakértő szerint két forgatókönyv képzelhető el ebben a helyzetben, az irániak addig betartják a megállapodást, amíg Európa is kiáll mellette.

Ha az európaiak és az amerikaiak okosak, akkor ez az út egy viszonylagos normalizálódás, egy kiegészítő megállapodás kidolgozása felé vezethet. A másik szcenárió szerint az irániak lesznek az okosabbak, és az „oszd meg és uralkodj” elve alapján szembefordítják egymással Európát és Amerikát. Mindkét forgatókönyvre reális esély van – vélekedett a szakértő.

Pozitív előjel, hogy az irániak egyelőre kivárnak, azonban az amerikaiak nélkül ez az egyezmény nehezen fog működni – tette hozzá.

Visszaállítják a korábbi szankciókat

A kilépéssel egy időben Washington visszaállítja a korábbi szankciókat Irán ellen, mégpedig – ahogyan Trump fogalmazott: – „a lehető legmagasabb szinten”.

Kedden azt is közölték, hogy 180 nap elteltével ismét életbe léptetik a kőolajjal kapcsolatos tranzakciókra, 90 nap múlva pedig az utasszállító repülőgépekkel, alkatrészekkel és szolgáltatásokkal kapcsolatos exportengedélyekre, a fémkereskedelemre, az alumínium-, acél- és széneladásokra, valamint a gépjárműszektorra vonatkozó korábbi szankciókat.

Az iráni központi bankkal kapcsolatos szankciók is életbe lépnek 180 nap múlva, és ismét hatályosak lesznek azok az intézkedések, amelyek célja annak megakadályozása, hogy Irán amerikai dollárhoz jusson.

John Bolton, Trump nemzetbiztonsági főtanácsadója pedig bejelentette, hogy az iráni atomprogrammal kapcsolatos új szerződésekre vonatkozó büntetőintézkedések visszaállítása azonnali hatályú, sőt, újabb büntetőintézkedések bevezetését is „lehetségesnek” nevezte.

Orientalista.hu – M1 Szemtől szembe, Hirado.hu

Megosztom:

, , , , ,




Back to Top ↑