Cadmus fordítás Cadmus
  • Húszik válaszcsapásai a Vörös-tengeren

  • Szíriai konfliktus

  • Palesztin – izraeli konfliktus

  • Legolvasottabb híreink

    • No results available
  • Keresztényüldözés a Közel-Keleten

  • Afganisztáni háború

  • Tajvani konfliktus

  • Örmény-azeri konfliktus

  • Időjárás

Lassan haladnak az egyeztetések Szíriában

2017. 04. 13.

Az Egyesült Államok vezette nemzetközi koalíció által támogatott, ellenzéki Szíriai Demokratikus Erők (SDF) legalább 25 harcosa vesztette életét az elmúlt napokban az északkelet-szíriai Tabka környékén az Iszlám Állam dzsihadista szervezettel lezajlott összecsapások során .

Lavrov szerint a párbeszéd témáját fogják képezni azok a problémák, amelyeket – mint fogalmazott – az előző amerikai kormányzat okozott a kétoldalú kapcsolatokban, a Moszkva és Washington közötti katonai és politikai megállapodások végrehajtása, valamint az, hogy hogyan értsék meg jobban a felek egymás álláspontját a regionális válságok, elsősorban a szíriai rendezés ügyében.

Az orosz diplomácia vezetője megelégedését fejezte ki a szerdai moszkvai tárgyalásokkal, elsősorban a Vlagyimir Putyin elnöknél folytatott mintegy kétórás megbeszéléssel kapcsolatban. Lavrov elmondta, hogy a Rex Tillerson amerikai külügyminiszterrel közösen megtartott sajtótájékoztatót még egy mintegy egyórás informális beszélgetés követte, amelyen szót ejtettek a “lehetőségekről”.

Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője közölte, hogy Putyin Tillersont fogadva kifejtette, szerinte miért jutott mélypontra a kétoldalú viszony, és milyen irányban kellene továbbvinni a szíriai rendezés folyamatát. Peszkov “meglehetősen konstruktívnak” minősítette a találkozót, és reményét fejezte ki, hogy az üzenet eljut Donald Trump amerikai elnökhöz. A szóvivő közölte, általános megállapodás jött létre arról, hogy Moszkva és Washington nyitva tartsa a kommunikációs csatornákat.

Lavrov közölte, Moszkva azt javasolja a Vegyifegyver-tilalmi Szervezetnek (OPCW), hogy küldjön a nyugati országok, Oroszország és a közel-keleti térség államai által kibővített szakértői csoportot a szíriai vegyifegyver-incidens kivizsgálására. A miniszter elmondta: “úgy tűnt” neki, hogy Tillerson “egészen pozitívan” viszonyult a javaslathoz, ám elhárította, hogy Moszkva és Washington közösen forduljon az OPWC-hez ezzel a kezdeményezéssel.

Szergej Lavrov bírálta az előző nap az ENSZ Biztonsági Tanácsában (BT) orosz vétó miatt megbukott, “nem egyeztetett” amerikai-brit-francia határozattervezetet. Kifogásolta, hogy az “egyoldalú” dokumentum csak a szíriai kormánnyal szemben fogalmazta meg azt a követelményt, hogy nyissa meg katonai objektumait a vegyifegyver-ellenőrök előtt, ugyanakkor nem szorgalmazta az idlíbi incidens helyszínének vizsgálatát.

Az orosz diplomácia vezetője rámutatott, hogy a vegyifegyver-támadás helyszínének térsége az Iszlám Állam terrorszervezet ellenőrzése alatt áll, ahol a dzsihadisták Irakban is bevetett harci mérgeket állítanak elő.

Lavrov egyébként úgy vélekedett, hogy a Fehér Ház Trump elnök ellenfeleinek nyomása alatt kénytelen alaptalanul elítélni Moszkvát, amikor szóvivője révén szerdán ismételten a montenegrói választásokba való beavatkozással és a vegyifegyver-incidenssel kapcsolatos dezinformációs kampánnyal vádolta meg Oroszországot.

A miniszter azzal érvelt, hogy még nem fejeződött be az új amerikai kormányzat külügyi csapatának kialakítása, és annak koncepciója még formálódik a nemzetközi ügyekben, így az orosz-amerikai kapcsolatok kérdésében is. A miniszter szerint emellett Trump ellenfelei minden eszközzel akadályozzák a Fehér Ház munkáját, egyebek között Moszkva viszonylatában is.

Peszkov a szíriai válsággal kapcsolatban csütörtökön indokoltnak nevezte az előző napi BT-vitában a Vlagyimir Szafronkov orosz ENSZ-nagykövet által alkalmazott kemény retorikát. Szafronkov kirohanást intézett brit kollégája, Matthew Rycroft ellen, aki az általa “gyilkosnak” és “bűnözőnek” nyilvánított Bassár el-Aszad szíriai elnök rendszerének “szégyentelen támogatásával” vádolta meg Oroszországot. Az orosz diplomata az orosz médiában felkapottá vált riposztjában emelt hangon figyelmeztette a brit nagykövetet, hogy ne merészelje sértegetni Oroszországot, és beszéde közben, tegezve felszólította őt, hogy ne fordítsa el a tekintetét.

Peszkov szerint az ilyen fellépés az állam érdekében szükség esetén indokolt.

Tabka környékén folynak a harcok

Az emigráns szervezet – aktivisták beszámolóin alapuló – közlése szerint a harcok jelenleg a város keleti, déli és nyugati részein zajlanak. A közlemény megjegyzi, hogy az SDF támadásait visszaszorítani próbáló dzsihadisták is jelentős veszteséget szenvedtek el az összecsapások során. Az Iszlám Állam egyik erődítményének számító Tabka ostromát egy hete indította meg az SDF. A Rakkától mintegy 50 kilométerre nyugatra fekvő Tabka közelében még márciusban dobott le erősítést a nemzetközi koalíció. Szíriai értesülések szerint amerikai tengerészgyalogosok, illetve szíriai fegyveresek voltak közöttük, míg a Pentagon azt közölte, hogy “légihíddal és közeli tüzérségi tűzzel” támogatták a műveletet. Egy arab tévécsatorna korábbi beszámolója szerint a tengerészgyalogosok az Iszlám Állam kezén lévő Rakka és a szíriai kormány fennhatósága alatt álló Aleppó közötti, stratégiai fontosságú utat zárták le. Az amerikai vezetésű katonai koalíció és az SDF légicsapásokkal és a különleges erők bevetésével ostromgyűrűbe próbálja vonni Rakkát, az Iszlám Állam de facto szíriai fővárosát. Az SDF, amelynek soraiban a Kurd Önvédelmi Erők (YPG), valamint arab csoportok is harcolnak, el kívánja szigetelni Rakkát, ahol az Iszlám Állam külföldi támadásokat szervező parancsnoki pontja működik.

Orientalista.hu – (Magyar Hírlap, MTI)

Megosztom:

, , , , , , ,




Back to Top ↑