Cadmus fordítás Cadmus

Líbia továbbra is káosz az úr

2017. 05. 29.

A nemzetközi közösség erőfeszítései ellenére továbbra is anarchia uralkodik Líbiában. A helyzetnek súlyos következményei vannak az európai biztonság szempontjából is, hiszen az erős központi hatalom hiányában szinte zavartalanul működhetnek az embercsempész-hálózatok az országban.

Az Észak-Afrikából érkező migráció által leginkább érintett EU-tag, Olaszország az utóbbi időben rendkívül sokat tett annak érdekében, hogy rábírja a helyi vezetőket a tömeges bevándorlásból hasznot húzó bűnözők elleni fellépésre.

Több diplomáciai egyeztetést is tető alá hoztak ennek érdekében, és sikerült tárgyalóasztalhoz ültetni a legnagyobb hatalmi blokkok vezetőit a végső kiegyezés céljával. Ám úgy tűnik, Róma kezdetben sikeresnek tűnő stratégiája kudarcot vallott. Részben azért, mert a különböző érdekcsoportok elsősorban továbbra is az egymás elleni harcokkal vannak elfoglalva. Legutóbb épp pénteken törtek ki véres összecsapások két rivális milícia között a fővárosban, Tripoliban.

A másik ok az, hogy számos líbiai szereplő is érdekelt a csempészet fenntartásában. Az utóbbi hónapokban valóságos emberpiacok alakultak ki az észak-afrikai országban, ahol 200–500 dollárig (60–150 ezer forint) terjedő összegekért adják-veszik a szerencsétlen embereket. A csempészútvonalak ellenőrzésével könnyen hatalmi tényezővé válhatnak a kisebb csoportok is, hiszen ezek stabil jövedelmet biztosítanak nekik.

A kaotikus állapot felszámolása csak akkor történhet meg, ha a két legnagyobb érdekcsoport, a tripoli székhelyű nemzeti egységkormány, valamint a tobruki központtal rendelkező ellenkormány és az oldalán harcoló líbiai nemzeti hadsereg békét kötne egymással. Ez lenne az előfeltétele annak, hogy visszafordítsák a jelenlegi folyamatokat és megszüntessék a központi hatalom hiányát. A kiegyezésre ugyanakkor kicsi az esély.

Május elején reménykeltő tárgyalások folytak a két hatalmi központ között, a tobrukiak katonai vezetőjének, Kalifa Haftarnak még a vezérkari főnöki tisztséget is felajánlották, ám egy 140 halálos áldozatot követelő légitámadás miatt megakadt a közeledés. Jól mutatja a líbiai politikai helyzet összetettségét, hogy a nemzetközileg elismert egységkormány még a székhelyének számító fővárost sem tudja egyedül ellenőrzése alatt tartani, hanem egy szakadár, ám a tobrukiakkal szintén ellenséges viszonyban álló entitással, a „nemzeti megmentés kormányával” kénytelen osztozni Tripolin.

Az ENSZ kiállása ellenére egyre több, a konfliktusban érdekelt külföldi szereplő is a katonailag és gazdaságilag erősebbnek ítélt tobruki kormány oldalán avatkozik be. Egyiptom és Oroszország mellett Franciaország szintén Haftar tábornokot támogatja, ami lehetetlenné teszi, hogy a nemzetközileg elismert tripoli vezetés egyeduralomra tegyen szert az országban.

Magyar Idők – Bakodi Péter

Megosztom:

, ,




Back to Top ↑