Cadmus fordítás Cadmus

Marad a rendkívüli állapot Törökországban

2017. 07. 15.

A ma egy éve történt, július 15-i sikertelen puccskísérletre emlékezik a Török Köztársaság, amelynek alapjait megrengette az államcsínyt követő, százezreket érintő tisztogatási hullám, írta a távirati iroda. Ankarában a politikai akarat egyértelmű: érvényben marad a puccskísérletre válaszul kihirdetett rendkívüli állapot, ami az ellenzék szerint második államcsínnyel ér fel.

A török kormány a tavalyi puccskísérlet után kihirdetett rendkívüli állapot további három hónapos meghosszabbítását javasolja – idézte tegnap az Anadolu török állami hírügynökség Binali Yildirim miniszterelnököt. Recep Tayyip Erdogan államfő a héten korábban úgy nyilatkozott: a jelenlegi helyzetben szóba sem jöhet a rendkívüli állapot feloldása.

A kormány javaslatára az elnök vezette nemzetbiztonsági tanács dönt majd a különleges jogrend fenntartásáról, amit a parlamentnek egyszerű többséggel meg kell erősítenie. A törvényhozásban többségben van az Erdogan vezette Igazság és Fejlődés Pártja (AKP), emlékeztet a távirati iroda.

A rendkívüli állapot különleges jogkörökkel ruházza fel az állami szerveket. Ennek révén lehet fogva tartani több tízezer embert, akiket azzal vádolnak, hogy kapcsolatban álltak a puccskísérlet fő felelősének kikiáltott Fethullah Gülennel, az Egyesült Államokban élő hitszónokkal, aki váltig állítja, hogy semmi köze nem volt a történtekhez.

Ám a török vezetés szerint Gülen és szervezete évtizedek alatt párhuzamos államot épített ki az államapparátusban. Ezért a puccskísérletet követően átfogó tisztogatás kezdődött a teljes államigazgatásban; több mint 140 ezer embert függesztettek fel vagy bocsátottak el állásából, és ötvenezernél többen kerültek rács mögé.

A napokban őrizetbe vették Ali Avci rendezőt is, akinek filmje egy sikeres államcsíny ötletével játszik. Az elbocsátottak számára pedig bezárulnak a kapuk. Szabadságuktól vagy állásuktól megfosztva kevés esélyük van arra, hogy újra el tudnak helyezkedni.

Az ellenzék azt veti Erdogan szemére, hogy az alkotmányos alapjogok megnyirbálására használja fel az államcsínyt.Ezt hangsúlyozta vasárnap isztambuli nagygyűlésén Kemal Kilicdaroglu, a Köztársasági Néppárt vezetője is. Kilicdaroglu második államcsínynek nevezte a puccs­kísérlet nyomán kihirdetett rendkívüli állapotot.

Magyar Idők

Megosztom:

, , , , , ,




Back to Top ↑