Cadmus fordítás Cadmus

Migránsfelvevő: Az olaszok a hibásak

2017. 08. 14.

A német Die Welt napilap ma hosszabb interjút közöl az Orvosok Határok Nélkül (MSF) nevű NGO németországi vezetőjével, Volker Westerbarkey-vel, miután a szervezet a hét végén bejelentette, beszünteti migránsmentő akcióit a líbiai partoknál.

Az MSF egyébként nagy becsben áll George Sorosnál: tavaly május 26-án adták át neki Budapesten a CEU Nyílt Társadalom díját, amelyet olyan emberek is megkaptak, mint Göncz Árpád, a balliberális oldal által a Jóistennél messze kevésbé bírálható egykori államelnök. A díjazottat a CEU alapító külön beszédében méltatta.
Az interjúban Westerbarkey kijelentette, hogy

nem ők jártak el törvénytelenül, hanem a líbiai kormány, amikor a „Prudence” nevű hajójukkal nemzetközi vizeken végzett mentőakcióikat erőszakkal akarta megakadályozni.

Pénteken a líbiai hatóságok kereső- és mentőövezetet deklaráltak és ezzel a líbiai partok előtt a nemzetközi vizek elől elzárták a migránskereső- és -mentőakciókat végző hajóknak a bejutását. Közvetlenül ezt követően kaptak Rómából figyelmeztetést, hogy hajójuk veszélynek van kitéve, ha tovább folytatja munkáját, mire a MSF „ideiglenesen” felfüggesztette munkáját.

Az interjúvolt elmondta, hogy szörnyű körülmények között élnek Líbiában az ott önkényesen őrizetbe vett menekültek.

Arra a kérdésre, hogy miután egyre több civil szervezet hajlandó az olasz kormány által megkövetelt magatartási szabályoknak eleget tenni, miért nem teszi ugyanezt az MSF, a megkérdezett azt felelte, hogy elfogadhatatlan számukra fegyveres rendőr jelenléte hajójukon, mert „az sérti a humanitárius segítség fő elvét”, vagyis azt, hogy „fegyveres erőszak nélkül dolgozhassanak”.

Ami azért érdekes, mert a rendőröknek eszük ágában nem lenne fegyverüket az MSF hajója legénysége ellen fordítani, és egyrészt ellenőriznék a hajó törvényes működését, másrészt még védelmet is nyújtanának.
Westerbarkey hozzátette, nézete szerint az olaszok „frusztráltaknak” látszanak intézkedéseik tükrében. Majd azt mondta, kizárt lenne, hogy líbiai embercsempészekkel lennének kapcsolatban.

Az interjú végén a lap embere megkérdezte, hogy munkájuk az utóbbi évben veszélyesebbé vált-e. Erre Westerbarkey igennel felelt és említette azt a példát, hogy afganisztáni kórházukat porrá és hamuvá bombázták, melynek során emberek tucatjait ölték meg.

Csak éppen azt nem említette, hogy a bombázást az Egyesült Államok hajtotta végre, amit el is ismert, és a totális sajtószabadságban fürdőző német lap ezt az apróságot szintén nem említette. Ami tápot ad némi gyanúnak, hogy Westerbarkey urat keményebben is lehetett volna kérdezni.

Magyar Idők – Lovas István (Die Welt)

Megosztom:

, , , , , ,




Back to Top ↑