Cadmus fordítás Cadmus

„Nem mi fogjuk megmenteni az üldözött keresztényeket, hanem ők fognak megmenteni bennünket”

2018. 05. 25.

Az elmúlt hetven év vallás- és egyházüldözéséről rendezett beszélgetést kedden este az IKSZ Emlékezetpolitikai Munkacsoportja. A Magyarországi Egyházak Ökumenikus Tanácsának székházában tartott eseményen Soós Viktor Attila történész mellett Azbej Tristan helyettes államtitkár fejtette ki a véleményét a múltbeli és a jelenlegi keresztényüldözésről.

Amíg a kommunista rezsim nyílt harcot hirdetett a vallás ellen, addig ma a globalizmus nem vesz tudomást a napjainkban zajló vallásüldözésről, sőt toleranciát tanúsít vele szemben, ahogy a kommunizmus által elkövetett bűnökkel szemben is – ezzel a felütéssel hirdették meg a szervezők a beszélgetést, amelynek történelmi apropóját az adta, hogy 70 évvel ezelőtt, 1948. május 15-én ismertette az egyházi iskolák államosításáról készített törvénytervezetet Ortutay Gyula, a Dinnyés-kormány vallás- és közoktatásügyi minisztere.

Soós Viktor Attila – aki a Nemzeti Emlékezet Bizottságnak is a tagja – az elmúlt hetven év magyarországi egyházüldözését vázolta fel: a történész nyitógondolatként a május elsején boldoggá avatott Brenner János vértanú példáján keresztül érzékeltette a kommunista rendszer kereszténységhez való viszonyát.

„Rákosi Mátyás már 1945 őszén megfogalmazza azt, hogy valamilyen módon le kell számolni az egyházakkal: én ezt az 1960-as évek elejéig egy folyamatnak tartom, függetlenül attól, hogy Rákosi vagy Kádár állt a párt élén. Az egyházakkal szemben teljes megsemmisítést akartak végrehajtani. 6500 egyházi iskolát államosítottak: el lehet képzelni, hogy ha ma összesen ennyi egyházi intézményünk lenne, és itt zajlott volna a fiatalság nevelése, akkor mennyivel más lenne ma a magyar társadalom.” – foglalta össze a legsötétebb időszakot a történész.

Azbej Tristan, az üldözött keresztények megsegítéséért felelős helyettes államtitkár napjaink keresztényüldözését mutatta be részletesen. Felhívta a figyelmet arra, hogy több mint nyolcvan országban támadják hitük miatt a keresztényeket, számszerűsítve 100 milliónál is több ember lehet érintett. Ráadásul a helyettes államtitkár szavaiból kiderül, hogy Európa nyugati felében nem hajlandóak őszintén beszélni a problémáról:

„Az Iszlám Állam által elkövetett tettek szerintünk népirtás, de a Nyugat ezt sem akarja elfogadni. Nem mondják ki a valóságot, azt, hogy a közel-keleti keresztényekkel szemben népirtás történt. Úgy érzem, hogy a Nyugat a diszkrimináció fogalmát is átértelmezte: olyan műproblémákra használjuk ezt a kifejezést, ami miatt nem értjük, mit jelent a vallásszabadság valódi korlátozása.

Amíg Amerikában azt értik a kifejezés alatt, hogy egy transznemű ember milyen mosdót használhat, addig máshol halálbüntetés járhat azért, mert valaki a keresztény hitre tér át a muszlimról.”

A helyettes államtitkár a beszélgetés folyamán azt is elárulta, hogy a magyar kormány által indított, az üldözött keresztény fiatalokat megsegítő ösztöndíjprogram több kritikát is kapott az elmúlt időszakban, mivel egyesek szerint pozitív diszkrimináció a keresztények megsegítése:

„Tavaly indítottuk el az ösztöndíjprogramot hátrányos helyzetben lévő keresztény fiatalok számára. Ők egyházi ajánlólevéllel érkeznek Magyarországra, a diploma megszerzését követően pedig visszatérnek saját közösségeikbe, hogy segítsenek újjáépíteni azokat. Az első programban nyolcvanan vehettek részt, felük Közel-Keletről, felük pedig Közép-Afrikából. Többször elhangzott már az a kritika, hogy helytelen dolog ennyire kifejezetten a keresztényeket támogatni. Kérték, hogy fontoljuk meg a program markáns kereszténytámogató jellegét. Mi ezeket a kritikákat meghallottuk, megvizsgáltuk, és úgy döntöttünk, hogy

a tavalyi 80 ösztöndíjas helyett idén legalább 200 új hallgatónak biztosítunk lehetőséget az üldözött keresztény fiatalok közül, hogy hazánkban tanuljon”.

Azbej Tristan és Soós Viktor Attila egyetértettek abban, hogy nemcsak a direkt keresztényüldözésről kell szót ejteni, hanem a nyugati társadalomban tapasztalható, a keresztény értékek elleni folyamatokról is nyíltan és őszintén kell párbeszédet folytatni. A valamivel több mint egyórás beszélgetést Azbej Tristan a következő gondolatmenettel zárta:

„Amire rájöttem az eddig eltelt szolgálatom során, hogy nem mi fogjuk megmenteni az üldözött keresztényeket, hanem ők fognak megmenteni bennünket. Valami elképesztő erőt ad az ő tanúságtételük, az elköteleződésük, a keresztény identitásuk megtartása. Ezt próbálom közvetíteni mindenki számára, mert erről tudnia kell az elkényelmesedő, hitét elveszítő nyugati embernek.”

S4C – Martí Zoltán

Megosztom:

, , , , ,




Back to Top ↑