Cadmus fordítás Cadmus

Nemzetközi segítségre várnak a Rohingják

2017. 09. 06.

A Nobel-békedíjas Aun Szan Szu Kji és az ENSZ szaúdi vezetése hallgat.

Nem csillapodik a rohingyák menekülthulláma, a muszlim kisebbség még mindig tömegesen hagyja el Mianmart, ahol vallási és etnikai alapú üldöztetésnek vannak kitéve. Az ENSZ tegnap arról számolt be, hogy csak az utóbbi 24 órában 35 ezer rohingya távozott a szomszédos Bangladesbe (ahol szintén nemkívánatos személyeknek számítanak), így már 120 ezerre tehető a határ menti régiókban összegyűltek száma.

A nemzetközi működtetésű menekülttáborok viszont sorra telnek meg, a humanitárius szervezetek ezért Mianmar vezetésétől várnák, hogy menjen elébe a további vérengzésnek. Nemrég a világszerte ismert Nobel-békedíjas tinédzser, Malala Júszaf­zai intézett kemény szavakat az ázsiai ország államtanácsosa, Aun Szan Szu Kji (képünkön) felé. A pakisztáni lány Twitter-oldalán azt írta: ő az utóbbi években már számtalanszor elítélte a rohingyákkal szembeni kegyetlen bánásmódot, és még mindig – a szintén Nobel-békedíjas – Aun Szan Szu Kjira vár, hogy ugyanígy cselekedjen.

A Mianmar politikai arcának számító, 72 éves politikus asszony valóban hallgat a rohingyák humanitárius válságáról, sajtószolgálata ugyanakkor rendszeresen beszámol a mianmari rendvédelmi szervekkel szembeni atrocitásokról, és a nemzetközi sajtót is folyamatosan arra emlékezteti, hogy nem nevezi terroristának a rohingya szélsőségeseket. A két hete tartó harcokban tényleg aktívan részt vesz a Mianmarban terrorszervezetként számon tartott és a rohingyák jogaiért küzdő Arakáni Rohingya Üdvhadsereg, azonban helyszíni beszámolók szerint a kormányerők azok, akik a brutális etnikai tisztogatást végzik.

Malala Júszafzai mellett a nemzetközi közösség nevesebb szereplői is próbálják elősegíteni a rohingya muszlimok ügyét. Retno Marsudi indonéz külügyminiszter hétfőn azzal a nem titkolt szándékkal érkezett Mianmarba, hogy jobb belátásra bírja Aun Szan Szu Kjit, de helyi sajtóforrások meg sem említik, hogy a találkozón szó esett volna a rohingya kisebbségről. A világ legnépesebb muszlim országaként számon tartott Indonézia mellett Törökország is segítő kezet nyújtana a válságkezeléshez.

A Reuters hírügynökség beszámolója szerint Recep Tayyip Erdogan török elnök – aki korábban népirtásnak nevezte a rohingyákkal szembeni atrocitásokat – máris felvette a kapcsolatot az Iszlám Együttműködés Szervezetének tagállamaival. A csecsenföldi Groznijban több mint egymillióan tüntettek hétfőn a kisebbség üldöztetése ellen, majd arra szólították fel Vlagyimir Putyin elnököt, hogy ő is álljon be a rohingyákat támogatók sorába.

Tegnap Narendra Modi indiai miniszterelnök érkezett hivatalos látogatásra Mianmarba, ugyanakkor a rohingyák tőle aligha várhatnak segítséget. India ugyanis szintén illegális lakosként tekint a területén élő kisebbségre, és a múlt hónapban mintegy negyvenezer rohingya deportálását tűzte ki céljául.

Orientalista.hu – Magyar Idők

Megosztom:

, , , , , , , ,




Back to Top ↑