Cadmus fordítás Cadmus

Népírtást követett el az amerikai légierő Moszulban?

2017. 05. 02.

A több mint száz civil halálos áldozatot követelő, márciusi 17-i nyugat-moszuli amerikai légitámadás túlélőivel készített interjút az AP amerikai hírügynökség. Mint a nyilatkozók mondták, amerikai tisztségviselők sugalmazásával ellentétben nem az Iszlám Állam nevű terrorszervezet fegyveresei intézték úgy, hogy egy koalíciós légitámadás ilyen nagy számban szedjen ott civil áldozatokat.

A szóban forgó civilek mind ugyanabban a házban zsúfolódtak össze az iraki városnak a szélsőségesek kezén lévő nyugati részében. Amerikai tisztségviselők közvetlenül a légitámadás után úgy nyilatkoztak, hogy valószínűleg a dzsihadisták terelték össze a lakosokat a házban, robbanószereket helyeztek el ott, majd a tetőről lövöldözve kiprovokálták az amerikai légitámadást.

A házat érő légitámadást két ember élte túl. Egyikük és hét szemtanú – köztük szomszédok – az AP tudósítójának a napokban elmondták, hogy egyáltalán nem úgy történt az eset, ahogy az amerikaiak gondolják.

Nyugat-Moszulnak az a része egy rettenetes csatatér volt akkor. Az iraki hadsereg tüzérsége és a koalíciós erők harci gépei szünet nélkül ostromolták, hogy kiűzzék onnan az Iszlám Állam fegyvereseit. Számos házat tettek a földdel egyenlővé, és annak ellenére, hogy felderítő repülőgépek is folyamatosan figyelték a területet, sok olyan házat is romba döntöttek, amelyekben civilek voltak. A civilek házról házra menekültek, sokukat a dzsihadisták kényszerítették arra, hogy elhagyják a házakat, mert ezek olyan területre estek, amelyeket már fel akartak adni a harcban.

Az AP-nek nyilatkozók elmondták, hogy a civileket senki nem kényszerítette be abba a házba, amely egy üzletemberé volt.

Mindenki önszántából menekült oda, és a tulajdonos mindenkit szívesen befogadott. A ház nem volt feltűnő, nem volt magasabb, mint a többi, és egy félreeső utcában helyezkedett el. Nem volt alkalmas arra, hogy a dzsihadisták a tetején vegyenek fel tüzelőállást. Robbanószert sem helyeztek el benne. A civilek sokáig biztonságosnak gondolták.

Nyugat-Moszul ostroma február közepén kezdődött el, és a pusztítás ott sokkal nagyobb volt kezdettől fogva, mint Kelet-Moszulban. Műholdképek és a helyiek információi alapján csaknem 1600 lakóházat romboltak ott le – közölte a múlt héten az ENSZ. Márciusban és áprilisban – tehát az ostrom első két hetét nem számítva – 1254 civil halt meg a városrészben az iraki háborús áldozatokat nyilvántartásba vevő Iraq Body Count nevű független szervezet szerint.

Összehasonlításképpen: Kelet-Moszul száz napig tartó, január közepén befejeződött ostromában 1600 civil halt vagy sebesült meg.

Az amerikai erőknek a térségben illetékes Középső Parancsnoksága addig nem nyilatkozik a március 17-i esettel kapcsolatban, amíg ki nem vizsgálja a történteket.

Orientalista.hu – MTI

Megosztom:

, , , , ,




Back to Top ↑