Cadmus fordítás Cadmus

Olvad a jég a török-német kapcsolatok körül

2018. 01. 18.

Törökország és Németország kétoldalú kapcsolatait tekintve 2017 a diplomáciai pengeváltások éveként jellemezhető, azonban úgy tűnik, most Ankara és Berlin is elkötelezett a viszony javítása mellett.

Az elmúlt év mély sebeket ejtett Ankara és az európai országok diplomáciai kapcsolataiban, Törökország ugyanis – saját, belpolitikai érdekeit szem előtt tartva – sorra rontott neki minden államnak, amelyik kritikát mert megfogalmazni Recep Tayyip Erdogan török államfő intézkedéseivel szemben: azaz az elnöki jogkörök kiszélesítését lehetővé tevő népszavazás, valamint a 2016-os sikertelen ­puccskísérletet követő tömeges bebörtönzések kapcsán.

A diplomáciai kardcsörtetések közül azonban magasan kiemelkedik a német–török viszony hirtelen és drasztikus megromlása, amely azért is volt meglepő, mert bár Berlinben is mindig elhangzottak a kötelezően kritikus hangok Ankarával szemben, mégis Angela Merkel kormánya volt az egyik leghangosabb támogatója Törökország uniós csatlakozásának az elmúlt évtizedben.

A két ország közötti diplomáciai pengeváltás egyébként 2016 nyarán, egy hónappal a törökországi puccskísérlet előtt kezdődött, amikor is a német parlament népirtásnak minősítette az egykori Oszmán Birodalomban az első világháború alatt elkezdett örményellenes mészárlásokat.

Erdogan már akkor jelezte, hogy Berlin döntésének súlyos következményei lesznek a kétoldalú kapcsolatokat tekintve, a helyzetet pedig tovább fokozta, hogy a török katonaság sikertelen hatalomátvétele utáni tisztogatási hullám következtében kilenc német állampolgárt is bebörtönöztek.

Az elmérgesedő kapcsolatok minden eddiginél távolabb taszították Törökországot az EU-csatlakozástól, és bár a török elnök január elején, Emmanuel Macron francia elnökkel való találkozóján világossá tette, országa nem fog tovább könyörögni az uniós tagságért, közben Ankara folyamatosan békülékeny gesztusokat tesz Berlin felé.

Erdogan már december 29-én arról beszélt a sajtónak, hogy 2018-ban jó esélyt lát a német–török viszony normalizálására, majd miközben a török elnök Párizsban intett be az EU-nak, a török külügyminiszter, Mevlüt Cavusoglu a Berliner Morgenpost című lapban közölt kommentárjában sürgette a kapcsolatok újrakezdését.

A hangnem enyhülésén túl azonban konkrét lépés eddig nem történt a kapcsolatok javítására, egészen tegnapig, a német média ugyanis arról számolt be, hogy magas rangú török tisztviselőket fogadtak Berlinben.

A német belügyminisztérium a látogatás kapcsán szűkszavúan közölte: „Németország a dzsihadista terroristák kiindulópontja és célországa is egyben, akik Szíriából, illetve Szíriába utaznak, méghozzá Törökországon keresztül. Éppen ezért Berlin elemi érdeke, hogy szoros kapcsolatokat tartson fenn Ankarával, amely együttműködik a nemzetközi közösséggel a terror elleni harcban”.

Úgy tűnik tehát, Berlin újfent hajlandó szemet hunyni emberi jogi aggályai miatt, Törökország ugyanis kétségtelenül mind a menekültválságban, mind a terror elleni küzdelemben kulcsfontosságú partnere Európának.

Magyar Idők – Tóth Loretta

Megosztom:

, , , , ,




Back to Top ↑