Cadmus fordítás Cadmus
  • Húszik válaszcsapásai a Vörös-tengeren

  • Szíriai konfliktus

  • Palesztin – izraeli konfliktus

  • Legolvasottabb híreink

    • No results available
  • Keresztényüldözés a Közel-Keleten

  • Afganisztáni háború

  • Tajvani konfliktus

  • Örmény-azeri konfliktus

  • Időjárás

Szaúd-Arábiában állampolgárrá avattak egy robotot (videó)

2017. 10. 27.

Úgy néz ki, hogy a kőgazdag országban már nem csak az olaj fut, hanem a technikai fejlesztések is. Legutóbb állampolgári jogot adtak egy robotnak, „akinek” Sophia a neve. Sophiát a Hanson Robotics hozta létre azért, hogy megmutassák az emberiségnek, milyen robotokkal lesz dolgunk a jövőben.

Ez egész jól működik, tekintve, hogy Sophia énekelt már koncerten, interjúkat adott, és részt vett üzleti konferenciákon. A mesterséges intelligenciának köszönhetően Sophia minden interakcióból tanul, így növelve saját tudását.

A lenti videóban épp egy esti műsorban vendégeskedik, ahol azzal viccel, hogy szeretné átvenni az emberi faj felett az irányítást. Ez azért kicsit rémisztő, főleg az erőltetett mosolyával együtt.

Sophia készítője, Dr. David Hanson szerint egy mesterséges intelligenciával futó robotnak három fő ismérve van. Realisztikusan néz ki, tehát képes arckifejezéseket kezelni, így érzelmileg hathat a beszélgető partnerére. Barátságosnak kell lennie, ezt úgy érhető el, hogy reagál az emberek arckifejezéseire, és helyesen értelmezi a mondandójukat.

Az utolsó, hogy a robotnak saját karakterrel kell rendelkeznie, így válva még emberibbé. Ezeknek az elérésében játszik igazán nagy szerepet a mesterséges intelligencia, amivel Sophia minden beszélgetésével tanulni tud valami újat.

Na de térjünk vissza Szaúd-Arábiához

Az olajországok vezetői tudják, hogy elfogy az olaj, ezért kőkeményen küzd azért, hogy a technikailag legfeljettebb országok közé kerüljön, az Emirátusokban is éppen most hoztak létre egy MI-vel foglalkozó minisztériumot, erről korábban itt írtunk. Sophia állampolgárrá nyilvánításának az a célja, hogy Szaud-Arábia mesterséges intelligenciával és robotokkal foglalkozó programjának a nagykövete legyen, felhívja rá a világ és a befektetők figyelmét, de ez még csak a kezdet.

A jövőben szeretnének létrehozni egy főleg robotok lakta metropoliszt, amelyet már előre elneveztek Neom-nak.
A tervek szerint üzleti és turisztikai központ lesz, egy amolyan mini Dubai, kevesebb szigorú vallási szabállyal. Például a nőknek nem kell majd abayát viselniük.

Az az ötlet, hogy az olajból befolyt pénzeket technikai újításokra költik, nagyon izgalmas, kérdés, hogy a nagyon nagy tudást igénylő és például nyílt internetet igénylő újítások megnyitják-e az ultrakonzervatív olajországokat. Az efféle technikai újításokkal természetesen felmerülnek kétségek is, Elon Musk is beszélt Sophiával, és a Tesla Motors alapítója egy tweetben meg is fogalmazta enyhén baljós gondolatát, mint mindig, ha az MI szóba kerül:

A beszélgetésre utalva óvja az emberiséget a robot jövőtől, bár ő már régen elmondta erről a véleményét. Szerinte nem jó ötlet, ha kontrollálatlanul hagyjuk, hogy a robotok a fejünkre nőjenek. Ha megépül a szaudi robotváros kiderül, hogy Elon Musknak igaza van-e, mondjuk ha igen, akkor már késő lesz.

Orientalista.hu – Nuss.hu

Megosztom:

, ,




Back to Top ↑