Cadmus fordítás Cadmus

Távolmaradással tüntetett több indonéz a terroristákkal tartott találkozón

2018. 03. 01.

Távolmaradásával tüntetett több túlélő a terrorcselekmények miatt elítéltek és egykori áldozataik között Indonéziában megszervezett, példa nélkül álló első találkozóra, árnyékot vetve a megbékélés első szakaszának tartott kezdeményezésre.

Az indonéz kormány által egy jakartai szállodában szervezett találkozón 124, terrorizmussal kapcsolatos bűncselekményért elítélt ember, illetve terrortámadások 51 túlélője, illetve áldozatok hozzátartozója került szemtől szembe egymással.

Az áldozatok szervezetei közül kettő azonban kifogásolta a találkozót, mondván, rosszul volt megszervezve.

„Annyi volt terrorista van a teremben. Nem készültünk fel erre lelkileg” – magyarázta Ni Luh Erniati, az Indonéziai Túlélők Alapítványának tanácsadója, emlékeztetve, hogy e szervezet bojkottálta a rendezvényt.

„Megbocsátottunk nekik, de nem tudjuk előrelátni, hogyan reagálunk, ha újraébrednek az érzelmeink”.

A világ legnépesebb muzulmán országában több szélsőséges merényletet követtek el, így a bali merényleteket, amelyekben 2002-ben több mint 200 ember halt meg. Az áldozatok többsége külföldi turista volt, de 38 indonéz is meghalt a terrorcselekményben.

Ni Luh Erniati, aki a férjét veszítette el ezekben a merényletekben, megalapította az Isana Dewata Alapítványt, mely a meggyilkoltak hozzátartozóit képviseli. Az alapítvány, akárcsak Túlélők Alapítványa, távol maradt a rendezvénytől.

Febby Firmansyah, a 2003-ban a jakartai JW Marriott szállodában elkövetett, 12 emberéletet követelő merénylet egyik túlélője elmondta, hogy szétroncsolt keze és égési sebek borította teste ellenére nem érez haragot. „Ha engedek ennek az érzelemnek, semmiben sem különbözöm tőlük” mondta.

Sumarno, akit négyévi börtönre ítéltek, amiért robbanószert szállított a Bali szigeti merénylőknek, elmondta, hogy szomorúságot érez az életre megnyomorított áldozatok láttán, nem számított ilyen hatásra.

Indonézia, amely évek óta folytat különböző programokat a terrorsejtekben részt vevő radikális fiatalok békés nézetekre nevelése terén az úgynevezett „deradikalizálás” jegyében, egyben megtorló politikát is folytat, amelynek segítségével sikerült meggyengítenie a legveszélyesebb terrorhálózatokat.

Az utóbbi időben azonban nőttek az iszlamista csoportok újbóli megjelenésével kapcsolatos aggodalmak. Indonézek százai indultak harcba az Iszlám Állam terrorszervezet és a szövetségesei oldalán.

Orientalista.hu – MTI

Megosztom:

, , , , ,




Back to Top ↑