Cadmus fordítás Cadmus

Tel-Aviv bocsánatot kért Ammantól – Újból kinyithat Jordániában az izraeli a nagykövetség

2018. 01. 19.

Egy jordán kormányszóvivő azt mondta csütörtök este, hogy kaptak egy “hivatalos nyilatkozatot” Izraeltől, melyben bocsánatot kér két jordán állampolgár haláláért, akik júliusban egy lövöldözéses incidensben haltak meg az izraeli nagykövetségen, Ammanban, és egy jordán bíró meggyilkolásáért 2014-ben.

Röviddel ezután az izraeli miniszterelnöki hivatal is kiadott egy nyilatkozatot, amelyben bejelentette, hogy a júliusi incidens után bezárt nagykövetség újra megnyílik.

A jordán szóvivő, Mohammad Momani azt is elmondta, hogy Izrael beleegyezett, hogy betartja a királyság összes előfeltételét a két fél közötti rendszeres diplomáciai kapcsolatok folytatásához. Ebbe beletartozik, hogy bírósági eljárást indít az izraeli biztonsági őr ellen, aki megölt két jordán állampolgárt a nagykövetségen, és pénzügyi kártérítés ajánl mind a három gyászoló jordán családnak.

A Miniszterelnöki Hivatal csütörtöki nyilatkozatában megerősítette, hogy megállapodást kötött Jordániával mindkét incidensről, és bejelentette, hogy a nagykövetség “visszatér a teljeskörű működéshez.” A jordán nyilatkozat feltételeitől eltérően azt mondta, hogy az izraeli hatóságok “az elkövetkező hetekben” döntenek arról, hogy az őrt, Ziv Moyalt, bíróság elé állítják-e a lövöldözésért.

“Izrael nagy jelentőséget tulajdonít a Jordániával fennálló stratégiai kapcsolatainak, és a két ország azon fog dolgozni, hogy az együttműködést előrelendítse és a köztük lévő békemegállapodást megerősítse,” – nyilatkozta a Miniszterelnöki Hivatal, amely nem foglalkozott a jordánoknak adott állítólagos bocsánatkéréssel vagy a gyászoló családok kártérítésének kérdésével.

Moyal lelőtt és megölt két jordán férfit az izraeli nagykövetségen Ammanban, miután egyikük rátámadt, ami diplomáciai válságot robbantott ki a két ország között, és a teljes diplomáciai személyzet, köztük Einat Schlein nagykövet is kénytelen volt visszatérni Izraelbe.

Jordánia kikötötte, hogy Schlein és a nagykövetség személyzete nem térhet vissza addig, amíg Moyalt nem állítják bíróság elé.

A nagykövetségi lövöldözés tovább rontotta a viszonyt Jeruzsálem és Amman között, amely már eleve feszült volt, miután Izrael fémdetektorokat helyezett el a Templom-hegy bejáratainál egy halálos terrortámadást követően. A fémérzékelőket később eltávolították. Jordánia őrzi az al-Aksza mecset komplexumot, mely a Templom-hegy tetején helyezkedik el.

Az incidens közvetlen következményeként Jordánia nem engedélyezte Moyal számára, hogy visszatérjen Izraelbe, és nem ismerte el diplomáciai mentelmi jogát.

Amerika közvetítésével Benjamin Netanjahu miniszterelnök és II. Abdullah jordán király telefonon tárgyalásokat folytatott az incidensről, majd a Sin Bét igazgatója, Nadav Argaman Ammanba látogatott, ennek eredményeként másnap Moyal és a nagykövetség munkatársai hazatérhettek Izraelbe.

Netanjahut kritizálták az incidens kezelése miatt, miután az irodája képeket közölt a Moyallal való találkozójáról, még az előtt, hogy a nyomozók meghatározták volna, mi történt a nagykövetségen.

Momani állítása szerint Izrael belement, hogy kártalanítsa Raed Zeiter családját is, a 38 éves bírót 2014 márciusában ölték meg az Allenby-híd határátkelőhelyen Izrael és Jordánia között.

“A [jordán] kormány az izraeli memorandum fényében megteszi a megfelelő intézkedéseket a legfelsőbb nemzeti érdekeknek megfelelően, különös tekintettel arra, hogy a kormány által meghatározott valamennyi feltétel teljesüljön a nagykövetségi incidenssel kapcsolatban, beleértve a jogi eljárásokat, hogy az [izraeli] nagykövet visszatérhessen,”- mondta Momani.

A jordán szóvivő szerint, mind a három jordán család elfogadta a kompenzációt.

(Kép: tüntetés az izraeli nagykövetség közelében Ammanban, a tüntetők az izraeli nagykövet kiutasítását és a két ország közötti békeszerződés felmondását követelték 2017. július 28. Fotó: AFP / KHALIL MAZRAAWI)

Orientalista.hu – Újkelet

Megosztom:

, , ,




Back to Top ↑