Cadmus fordítás Cadmus

Törökország egy NATO-n belüli „lázadás” élére állt

2017. 05. 16.

A török kormány újra megtiltotta, hogy német politikusok látogassanak az Incirlik légibázison állomásozó NATO-katonákhoz. A Szputnyik rádiónak nyilatkozva egy politológus lázadásként jellemezte a törökök NATO-val kapcsolatos döntéseit.

„Törökország Németországgal ápolt kapcsolata jelentősen megromlott az utóbbi hónapok során, mióta Ankara úgy döntött, hogy a NATO-val, az Egyesült Államokkal, az Európai Unióval szemben egyaránt független alapállást vesz fel. Törökország Nyugattal való kapcsolata új dimenziót nyert. Törökország elkezdett nyomást gyakorolni Németországra a német újságírókkal, törvényhozókkal és katonai személyzettel kapcsolatban. Az Incirlik légibázis körül kialakult helyzetet alapul véve Erdogan nyíltan szembefordult Angela Merkellel” – mondta Jurij Pocsta a Szputnyik rádiónak nyilatkozva.

Őrizetbe vették az Incirlik légibázis parancsnokát

Jelenleg 250 német katona állomásozik az Incirlik bázison, egy az amerikai hadsereg által irányított terrorellenes művelet részeként.

Nem ez az első alkalom, hogy Ankara nem engedélyezte a német törvényhozóknak az Incirlik bázison tartózkodó NATO-katonák meglátogatását. Ugyanilyen korlátozásokat vezettek be, miután a Bundestag egy határozat elfogadásával népirtássá nyilvánította az Oszmán Birodalom örmények elleni bűncselekményeit.

Törökország kizárja a német politikusokat az Incirlik bázisról
Ankara döntései arra ösztönözték a német kormányt, hogy új helyszínt keressenek és megkezdjék az Incirlik bázis elhagyásának előkészítését. Korábban a német védelmi minisztérium szóvivője, Jens Flosdorff, majd később a védelmi bizottság elnöke, Wolfgang Hellmich is arról beszélt, hogy a német katonákat kivonhatják Törökországból, alternatívaként pedig Jordániát nevezték meg.

A Szputnyik rádiónak nyilatkozó politológus szerint utóbbi azt jelenti, hogy Jordánia mostanra megbízhatóbb partner a Nyugat számára, Törökország pedig egyre kiszámíthatatlanabbá válik a NATO-szövetségesek számára. Amennyiben a németek elkezdik áthelyezni a Törökországban állomásozó fegyveres erőket, ez „hatalmas botrányt” robbantana ki a NATO-országok közt. – mondta, hozzátéve, hogy a németeknek már az áthelyezés lebonyolítása is komoly gazdasági terhet jelentene, és a Törökország által tett lépések a nyugati országok számára elfogadhatatlanok, egyfajta lázadást jelentenek a NATO szervezetében.

Orientalista.hu – Hidfo.ru

Megosztom:

, ,




Back to Top ↑