Cadmus fordítás Cadmus

Új imánzst épít hazájának a szaúdi herceg

2018. 04. 11.

Teljes körű megállapodáscsokorral fogadta Franciaország Mohammed bin Szalman szaúdi koronaherceget, aki a szigorú konzervativizmusáról ismert hazája teljesen új arcát mutatja meg a világnak. A régi beidegződéseket nehéz megváltoztatni, de látható, hogy a fiatal trónörökös mindent megtesz ennek érdekében.

Néhány nappal azután, hogy a sajtóban MBS becenévvel illetett herceg amerikai körúton vett részt, Párizsba látogatott, hogy folytassa az eddigi együttműködést a franciákkal, s bővítse a tevékenységi kört. A megállapodások között van például a megújuló energiaforrások kutatását célzó egyezmény, valamint Al Ula ősi romvárosának renoválása, amelyet együttműködésben végeznének el a franciák és a szaúdiak.

Az első együttműködés a világ legnagyobb olajkészletével bíró ország múltbéli tevékenysége miatt okozhat megütközést, hiszen elvben Szaúd-Arábiá­nak pontosan az lenne a célja, hogy a világ tőlük vásárolja meg az olajat, és ne törődjön a zöldenergiával, a másodikban pedig az a meglepő, hogy a sivatagi királyság láthatóan fejleszteni kívánja turizmusát. A két ikonikus döntés Mohammed bin Szalman nevéhez kötődik, aki nagy ívű tervekkel szinte teljesen megváltoztatta hazája arculatát, s kifelé mutatott imázsát.

A jelenlegi uralkodó, Szalman király fia és örököse tavaly mutatta be a 2030-ig tartó időszakra tervezett megújítási vízióját, amelynek alapvető gondolata az, hogy a királyság búcsút mond a régi, olajon alapuló gazdaságnak, és a hatalmas bevételeket okos gazdálkodással és tervezéssel az ország minden területének fejlesztésére fordítja. Ehhez kötődnek olyan jelzésértékű döntések, mint a mozik megnyitása az országban, vagy a nők autóvezetésének engedélyezése.

Édouard Philippe kormányfő fogadta Párizsban a trónörököst
Fotós: Reuters

A döntések nyugati szemmel talán természetesnek tűnhetnek, de Szaúd-Arábiában egyáltalán nem nyilvánvaló, hogy milyen engedményeket kell adni valamely társadalmi csoportnak, hogy az az ország békéjét és stabilitását ne veszélyeztesse. Ehhez az kell, hogy az irányítás egymásra épülő döntések sorozata legyen, és senki se érezze magát érzelmileg vagy esetleg anyagilag megkárosítva. Az MBS által fémjelzett szaúdi vízió egyelőre úgy tűnik, kedvező fogadtatásra talált bel- és külföldön egyaránt, de láthatóan messze még a vége, hiszen a herceg mindössze 32 éves.

A herceg nevéhez kötik a diplomá­ciában a Jemennel vívott háborút, amely elemzők szerint nem más, mint a túl régóta dúló iráni–szaúdi szembenállás egyik állomása.

A magára találó és egyre erősebb diplomáciai tevékenységet folytató Iránon a hercegnek is fogást kell találnia, és láthatóan próbál is, főként az iráni atomalkuval szembeni ellenkezésével, valamint kipuhatolva a síita köztársaság távlati terveit, ám Teherán vezetése éppoly aktívan próbálkozik küzdeni a szaúdi térhódítás ellen. A két regionális nagyhatalom vetélkedésének egyik területe például Franciaország, amelynek kiépített, régre visszanyúló kapcsolata van Iránnal, s cégei örömmel vennének részt az iráni gazdaság fejlesztésében.

Persze ­Szaúd-Arábia sem ismeretlen szereplő Párizsban, de a korábbi uralkodók egyértelmű amerikai irányultsága miatt Rijádot amolyan érinthetetlen országnak tartották a nyugat-európai hatalmak. Ez változhat drámai módon, ha az ambiciózus herceg képes lesz stabilan kezében tartani az irányítást.

Magyar Idők – Sitkei Levente

Megosztom:

, , , , , , ,




Back to Top ↑