Cadmus fordítás Cadmus
  • Húszik válaszcsapásai a Vörös-tengeren

  • Szíriai konfliktus

  • Palesztin – izraeli konfliktus

  • Legolvasottabb híreink

    • No results available
  • Keresztényüldözés a Közel-Keleten

  • Afganisztáni háború

  • Tajvani konfliktus

  • Örmény-azeri konfliktus

  • Időjárás

Váltottak a dzsihadisták: civil szervezeteket hoznak létre

2016. 12. 23.

A hétfő esti berlini kamionos merényletben tucatnyian vesztették életüket és csaknem félszázan sebesültek meg. Mit tehetnek a hatóságok a kegyetlen terrorcselekmények elkövetőinek kiszűrésében? A radikalizálódás hátteréről kérdezték Sántha Hangát, a Migrációkutató Intézet vezető kutatóját a Kossuth Rádióban.

Maga a radikalizálódás egy olyan szociálpszichológiai folyamat, amely során valaki hajlandó lesz elfogadni, támogatni  az erőszakot, vagy akár saját maga is alkalmazni egy ideológia érdekében. Bárki áteshet ezen a folyamaton – kezdte a beszélgetést a Sántha Hanga.

Németországban a hatóságok mintegy 1100 szélsőségest tartanak számon, közülük 500-600 fő ún. utazó dzsihadista, olyanok, akik elhagyták hazájukat, hogy valamelyik közel-keleti hadszíntéren csatlakozzanak az Iszlám Állam nevű terrorszervezethez – fogalmazott a szakértő.

Ezeknek az embereknek a megfigyelése elég költséges és időigényes, ugyanakkor a német szolgálatok viszonylag magas költségvetésből gazdálkodhatnak. Mindezek fényében érthetetlen, hogy miért nem szűrték ki korábban azt a tunéziai hátterű fiatalemberre, aki hétfőn belehajtott a békésen karácsonyi vásározó tömegbe, annak ellenére, hogy a megjelent hírek szerint mostani gyanúsított már az év elején a biztonsági szervek látókörébe került.

Civil szervezeteket hoznak létre a dzsihadisták

A szélsőséges iszlamista mozgalmak egy ideje már kifejezetten a menekülteket befogadó állomásokat célozzák meg, voltak olyan esetek is, amikor a vonatállomásokon fogadták az éppen csak megérkező menedékkérőket. A hatóságok felfigyeltek beszervező tevékenységükre, ezért stratégiát váltottak. A menedékkérők jogaival, segítésével foglalkozó civil szervezeteket hoztak létre, ezeken keresztül hatolnak be beszervezési céllal a befogadó létesítményekbe – hívta fel a figyelmet szakértő.

Sántha Hanga emlékeztetett a német alkotmányvédelmi hivatal vezetőjével áprilisban készített interjúra, akkor 300 ilyen esetről számoltak be.

Hogyan lehetne kiszűrni a szélsőségeseket?

A radikalizálódás folyamata során mindig vannak olyan észrevehető jelek, amelyek arra utalnak, hogy valaki kapható válik az erőszakra. Nemcsak a hatóságok figyelhetnek fel ezekre a jelekre, hanem számos más társadalmi szereplő is; szociális hatóságok, iskolák, civil szervezetek, iskolák, a befogadó állomások személyzete.

A bűnüldöző szerveknek ezekkel az intézményekkel kéne szorosabban együttműködnie, hogy minél előbb kiszűrhessék a radikálisokat – emelte ki Sántha Hanga.

Orientalista.hu – (Hirado.hu, Kossuth Rádió)

Megosztom:

, ,




Back to Top ↑