Cadmus fordítás Cadmus

Van remény a ciprusi újraegyesítési tárgyalásokon

2017. 06. 28.

Az ENSZ-főtitkár ciprusi különmegbízottjának szerint nincs ugyan biztosíték a Ciprus újraegyesítéséről szóló tárgyalások kedvező kimenetelére, van remény arra, hogy ezúttal részben sikerrel járnak a következő naptól Svájcban kezdődő megbeszélések.

Espen Barth Eide kedden hangsúlyozta, hogy az ENSZ, valamint – az 1960-ban függetlenségét elnyerő sziget biztonsági helyzetét szavatoló – Görögország, Törökország és az Egyesült Királyság „minden tőle telhetőt megtesz, hogy (az újraegyesítés folyamatát) segítse”, de ahhoz a görög és török cipriótáknak is „felelősséget kell vállalniuk, és meg kell ragadniuk ezt az egyedülálló lehetőséget”.

A megosztott szigetországról szóló diplomáciai konferenciára szerdától kerül sor a Svájc déli részén található Wallis kantonbeli Crans-Montanában, meghatározott időtartam nélkül, habár „gyakorlati okokból a (július) 7-i dátumot jelöltük ki (a megbeszélések végének). Még nem tudjuk, hogy folytatjuk-e ezután az időpont után, vagy sikerül-e addigra befejeznünk a tárgyalásokat” – közölte az ENSZ ciprusi különmegbízottja a világszervezet genfi székhelyén tartott sajtótájékoztatón.

„Szeretném hangsúlyozni, hogy ha a felek hajlandóak szándékot mutatni, (közösen) irányítani, megbízni egymásban és kreativitást tanúsítani”, úgy „azt hiszem, hogy lehetséges választ találni a két közösséget generációk óta megosztó kritikus kérdésekre. De félreértés ne essék: nem lesz könnyű (megállapodni), és nincs biztosíték a sikerre” – húzta alá a tárgyalásokon közvetítőként résztvevő Eide az újságírók kérdéseire válaszolva.

A ciprusi kérdés rendezésének egyik kulcskérdése a sziget biztonsági helyzete, azon belül pedig az ott tartózkodó, mintegy 30 ezer fős török haderő, amelyet a görög ciprióta vezetés eltávolítana a szigetről, a török fél azonban „stabilizáló erőként” tekint rá Cipruson. A közvetítő szerint jelen esetben a konfliktus megoldásának egyik lényeges eleméről van szó, aminek célja pedig „bizalmat kialakítani a közösségekben a jövőbeli biztonságérzetüket illetően”.

A mostani tanácskozásokon a nagyobb témák részeként szó esik még az egyes közösségek területeiről, a tulajdonjogokról, valamint az irányítás mellett a hatalommegosztás kérdéséről egy olyan, két entitásból álló szövetségi állam esetében, amelynek létrehozásával a nemzetközi közösség reményei szerint a konfliktus megoldhatónak bizonyulna.

Nikosz Anasztasziadisz, a Ciprusi Köztársaság elnöke és a sziget északi, török részét irányító Mustafa Akinci az előzetes tervek szerint kedden érkezik meg Crans-Montanába, ahol a konferencia hivatalos szerdai megnyitója előtti díszvacsorán vesznek részt Eidével együtt. A vacsorán rajtuk kívül tiszteletét teszi Mevlüt Cavusoglu török, Nikosz Kociasz görög, Boris Johnson brit külügyminiszter, valamint Federica Mogherini, az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselője és Frans Timmermans, az Európai Bizottság alelnöke is.

Az Európai Unió megfigyelőként vesz részt a tanácskozáson, amelyben a szigeten élő görög ciprióták ügye révén érdekelt. A 2004 óta az Európai Unió részét képező Ciprusi Köztársaság fennhatósága ugyanis csak a sziget déli részére terjed ki, ahol a görög lakosság él.

A Ciprus újraegyesítéséről az ENSZ felügyelete alatt folyó tárgyalásokra legutóbb az idén januárban került sor, habár a megbeszélések februárban váratlanul megszakadtak. A ciprusi görögök és törökök között akkor azután éleződött ki a feszültség, hogy a nicosiai parlament törvényt fogadott el arról, hogy az iskolák emlékezzenek meg az 1950 januárjában tartott népszavazásról, amelyen a görög ciprióták tömegesen a sziget Görögországhoz történő csatolása mellett voksoltak.

A földközi-tengeri szigetország 1960-ban nyerte el függetlenségét Nagy-Britanniától, és 1974 óta számít megosztottnak, azóta, hogy a török hadsereg megszállta a sziget északi részét válaszul a görög ciprióták puccsára, amelynek célja az ország Görögországhoz csatolása volt, és komoly aggodalmat váltott ki a török cipriótákból.

Az északon 1983-ban önhatalmúlag kikiáltott Észak-Ciprusi Török Köztársaságot Ankarán kívül más állam nem ismeri el.

Orientalista.hu – MTI

Megosztom:

, , ,




Back to Top ↑