Hungulf expó Hungulf expó
Közel-Kelet

2024. 09. 05.

Netanyahu néhány homokdűne miatt akadályozza a tűzszünetet

2024. 09. 05.

Egy keskeny bozótos sáv és néhány homokdűne az egyiptomi határ gázai oldalán – jelenleg ez jelenti a legnagyobb akadályt a Hamász fogságában szenvedő izraeli túszok hazatérése előtt.

Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök ugyanis azon az elmozdíthatatlan állásponton van, miszerint továbbra is Izraelnek kell gyakorolnia az ellenőrzést az úgynevezett philadelphi folyosó felett.

Netanjahu azért kardoskodik emellett, mert szerinte a Hamász különben nagyon hamar újra fel tudná fegyverezni magát a térségben található csempészalagutaknak köszönhetően. A miniszterelnök szerint egyedül ez lenne a biztosítéka annak, hogy Izrael soha többet ne szenvedhessen el olyan bestiális támadást, mint október hetedikén.

Sok izraeli állampolgár azonban, köztük a védelmi miniszter is azt az álláspontot képviseli, hogy Izraelnek igenis le kellene mondania a folyosóról, legalább egy rövid időre. Szerintük egyedül így lehetne nyélbe ütni azt a békeszerződést, amely végre hazajuttattná a Hamász fogságában raboskodó maradék 100 izraeli túszt, akiknek a becslések szerint az egyharmada már így is halott.

A kérdésről folyó vita a hétvégén érte el a tetőpontját, miután azizraeli hadsereg hat túsz holttestét találta meg egy alagútban, akiket nem sokkal korábban végezhettek ki a fegyveresek. Rengetegen vélik úgy az országban, hogy mind a hat túsz épségben hazaérkezhetett volna, ha Netanjahu nem szabotálja a béketárgyalásokat a saját politikai céljai érdekében.

A Hamász egyik legfőbb feltétele Izrael teljes kivonulása a gázai övezetből, a szervezet szerint pedig Netanjahu csak az utóbbi néhány hétben kezdett kardoskodni a philadelphi folyosó miatt, mert így akarta kisiklatni a tárgyalásokat. Netanjahu szerint azonban a Hamász miatt nem tudott megvalósulni a megállapodás, a követelése pedig egyáltalán nem újkeletű – írja az AP News. Egyiptom, amely kulcsfontosságú szerepet játszott eddig a közvetítésben, szintén nagyon ellenzi az izraeli jelenlétet a gázai határnál, mert ez “komoly veszélybe sodorná” a régió stabilitását.

Mi a philadelphi folyosó és miért akarja Izrael?

A philadelphi folyosó egy néhány helyen mindössze csak 100 méter széles terület, amely az egyiptomi határ gázai oldalán fut. Itt található a rafahi átkelő is, amely Gáza egyetlen kijárata a külvilág felé – ezt május óta ellenőrzi az izraeli hadsereg.

Izrael szerint a Hamász hatalmas alagúthálózatokat hozott létre az érintett terület alatt, amelyeket fegyvercsempészetre és utánpótlásra használ. Szerintük az október hetedikei brutális támadást is úgy tudták végrehajtani, hogy ezen alagutak segítségével fegyverezték fel a terroristákat. A  cionista  hadsereg állítása szerint a terület elfoglalása óta több tucat ilyen folyosót semmisítettek már meg.

Egy hétfői sajtótájékoztatón Netanjahu ezekkel a szavakkal mutatott rá a térképen a területre: “ez jelenti a Hamász számára az oxigént”.

Egyiptom egy keddi nyilatkozatában visszautasította Netanjahu állításait, mondván, hogy félrevezeti az izraeli közvéleményt és akadályozza a tűzszüneti megállapodásokat is. Egyiptom állítása szerint még évekkel ezelőtt több száz alagutat rombolt le a határ közelében, azóta pedig saját katonai ütközőzónát hozott létre a csempészet megakadályozása érdekében.

Mit mondanak Netanjahu kritikusai?

Az izraeli média több meg nem nevezett biztonsági tisztviselőt is idézett az elmúlt hetekben, akik mind Netanjahut ostorozták, mondván, hogy a folyosó egyáltalán nem olyan fontos Izraelnek, és nem szabad emiatt halogatni a túszok hazatérését biztosító megállapodást. Egyesek szerint nemzetközi csapatoknak kellene járőrözni a területen.

A tisztviselők közti feszültség nemrég már egyenesen ordibálássá fajult a biztonsági kabinet múlt heti ülésén, amikor Joav Gallant védelmi miniszter azzal vádolta Netanjahut, hogy fontosabbnak tartja a határkérdést a túszok életénél.

A túszok családjai közben egyre kétségbeesettebben követelik Netanjahutól, hogy kössön békét a Hamásszal. Az eddigi legnagyobb tüntetés hétvégén robbant ki a hat holttest felfedezése után.

Mit mondanak a palesztinok?

A palesztinok a legkisebb izraeli jelenlétet is katonai megszállásnak tekintetének Gázában, ami valószínűleg jelentősen elnyújtaná a konfliktust. Emellett a rafahi átkelő lezárását is csak meghosszabbítaná az izraeli jelenlét, pedig korábban ez volt az egyetlen menekülőút a gázaik számára. 16 éven keresztül ez volt az egyetlen módja annak, hogy a palesztinok ki- vagy bejussanak Gázába.

Izrael az 1967-es háború során elfoglalta Gázát, Ciszjordániát és Kelet-Jeruzsálemet is: azokat a területeket, amelyeket a palesztinok saját államuknak szeretnének. A zsidó állam 2005-ben ugyan kivonult Gázából, de továbbra is ellenőrzése alatt tartotta a terület légterét, a partvonalát és minden határátkelőhelyét, kivéve Rafah városát. A Hamász határozottan elutasította az izraeli jelenlétet Gázában, beleértve a philadelphi és a Netzarim folyosót is.

Mi a közvetítők álláspontja?

Joe Biden teljes izraeli kivonulásra utalt korábban, és Egyiptom szerint is az szerepelt az elnök által júniusban vázolt béketervben. Egyiptom határozottan ellenez minden izraeli jelenlétet a gázai határ mentén. Az Egyesült Államok azóta nem foglalt állást nyilvánosan a folyosókkal kapcsolatos kérdésben, de Joe Biden hétfőn azt mondta, Netanjahu nem tesz meg minden tőle telhetőt a békeszerződés érdekében.

ATV

Megosztom:

, , , , , , , , , , , ,




Back to Top ↑