Cadmus fordítás Cadmus
  • Húszik válaszcsapásai a Vörös-tengeren

  • Szíriai konfliktus

  • Palesztin – izraeli konfliktus

  • Legolvasottabb híreink

    • No results available
  • Keresztényüldözés a Közel-Keleten

  • Afganisztáni háború

  • Tajvani konfliktus

  • Örmény-azeri konfliktus

  • Időjárás

Gazdaság

2016. 02. 17.

Olaj-fordulat – nem növeli kitermelését Szaúd-Arábia és Oroszország

2016. 02. 17.

Nem növeli kőolaj kitermelését Szaúd-Arábia, Katar, Venezuela és Oroszország, a kitermelés mértékét a januári szinten tartják. – írta az Euronews.

Az OPEC három tagja és Oroszország olajügyi miniszterei dohai találkozójukon állapodtak meg.

Elemzők elismeréssel fogadták a kitermelési politikában történt váratlan fordulatot, a piacok azonban ennél többet vártak, az olajkitermelés csökkentését. A hírre napközben a Brent hordónkénti ára emelkedett, a WTI viszont csökkent. Az európai tőzsdék zárásakor már mindkét olajfajta mínuszban állt. A Brent hordójával 33 dollár alatt, a WTI hordójával pedig 30 dollár alatt kereskedtek.

Ali al-Naimi, Szaúd-Arábia olajügyi minisztere azt mondta, nem akarják az olajárak további ingadozását erősíteni. Ugyanakkor a készleteket sem akarják csökkenteni. Stabil olajárakra és a kereslet kielégítésére törekszenek.

A nyersolaj ára körülbelül 70 százalékkal esett 2014 júniusa óta. Ez az exportáló országoknak dollármilliárdos bevételkiesést okozott. A nagy exportálók ugyanakkor a piaci hatalmuk védelmében eddig nem hajlottak a kompromisszumra.

A kezdeményezők most a többi OPEC-tag csatlakozását várják.

A Nemzetközi Energiaügynökség adatai szerint Szaúd-Arábia napi 10,2 millió hordó kőolajat hozott a felszínre januárban, Oroszország napi 10,9 millió hordót.

Venezuela olajügyi minisztere szerdán Teheránba utazik, hogy Iránt és Irakot is rávegye, ne fokozzák a kitermelést. A Reuters egy meg nem nevezett iraki kormányzati forrásra hivatkozva azt írta, hogy az arab ország is kész a januári szinten tartani a kitermelés mértékét.

Persze kérdés, Irán mennyire hajlik erre most, hogy végre újra beindult az olajexportja.

Irán a hétvégén indította útra a szankciók feloldása óta első olajszállítmányát Európába. Az ország gazdaságának kulcsfontosságú az olajexport, ebből tudja újra fellendíteni a gazdaságát, finanszírozni a beruházásokat, és visszaszerezni piaci erejét. Ugyanakkor az alacsony nyersolajár Iránnak sem jó.

Elemzők szerint most minden szem Teheránra szegeződik, milyen olajpolitikát választ: fokozza a kitermelést, vagy rövid távon a mérsékelt mennyiség mellett dönt az árak feltornázásáért.

Az okokról és következményekről az Euronews-tól Olekszandra Vakulina beszélgetett Nur Eldin al-Hammurival, az ADS Securities vezető elemzőjével.

Először is a döntés időzítéséről kérdezem, miért most támogatják meg az olajárakat, amikor azok már egy éve esnek?

Nur Eldin al-Hamurival, a abu-dhabi ADS Securities vezető elemzője: – Azt gondolom, hogy a kitermelők mindig azt feltételezték, az olaj ára ismét emelkedni kezd, ahogy a világgazdaság fellendül és növekszik a kereslet is a tél beköszöntével az északi-féltekén. Ám ez nem történt meg. Most tudatosult bennük, hogy cselekedniük kell. A globális csökkenést nem tudják befolyásolni, de összefoghatnak a készletek és az árak támogatásáért. Ez az első lépés, és úgy gondoljuk, hogy ez egy pozitív párbeszéd kezdete.

Mi lesz a következménye. Egyelőre négy olajexportáló egyezett meg arról, hogy nem növeli a kitermelést. Lehet, hogy ez majd egy csökkentéshez is vezet? Hogyan értékelik a piacok?

-Az első lépés megtörtént. A piac négy nagyon fontos szereplője együttműködik a készletek felügyeletében. Nem várjuk, hogy csökkenteni fogják a kitermelést, nem ezután a találkozó után, de az ügy még nincs lezárva. Mindenki tudja, hogy egyelőre nincs az olajnak alternatívája, vagyis a készleteket tekintve most ez a legjobb módja az árkorrekciónak.

Vagyis ez egy pozitív jelzés a piaci felé is. Az nem meglepő, hogy az árak ismét estek a döntés után, de várjuk a további együttműködést az OPEC és a többi kitermelő között.

Orientalista.hu – Euronews

Megosztom:

, , , , ,




Back to Top ↑