Cadmus fordítás Cadmus
  • Húszik válaszcsapásai a Vörös-tengeren

  • Szíriai konfliktus

  • Palesztin – izraeli konfliktus

  • Legolvasottabb híreink

    • No results available
  • Keresztényüldözés a Közel-Keleten

  • Afganisztáni háború

  • Tajvani konfliktus

  • Örmény-azeri konfliktus

  • Időjárás

Geopolitika

2017. 04. 07.

Új szakaszába lépett a háború

2017. 04. 07.

Az amerikai légitámadással új szakaszába lépett a szíriai háború és válság – jelentette ki Nógrádi György biztonságpolitikai szakértő az M1-en. Szerinte az amerikai beavatkozás módosította az erőviszonyokat.

Nógrádi György emlékeztetett: ez volt az első közvetlen részvétel az Aszad elleni háborúban az Egyesült Államok részéről. Nincs ugyanakkor bizonyítva, hogy a vegyifegyver-támadást a szíriai vezetés rendelte el, de a Nyugat és az ellenzék abból indul ki, hogy ez egyértelmű. Washington a beavatkozással lényegesen módosította a szíriai erőviszonyokat – állapította meg.

A szakértő elmondta azt is, hogy a légicsapás előtt a németeket nem értesítették az amerikaiak, holott az amerikai elnök és a német kancellár néhány nappal ezelőtt Szíriáról is konzultált. Az oroszoknak viszont előre jelezték a támadást, úgy, hogy az nem ellenük irányul. Moszkva ennek ellenére azonnal kérte az ENSZ Biztonsági Tanácsának összehívását.

Üzenet Phenjannak

Nógrádi György emlékeztetett arra is, hogy a támadás egybeesett az amerikai-kínai csúcstalálkozóval – amelyről „nyilvánvalóan egyeztettek”. Úgy vélte, a Szíria elleni amerikai légicsapás „egy rendkívül konkrét üzenet” Észak-Koreának is. Phenjan ugyanakkor atomhatalom, megtámadása sokkal nehezebb – figyelmeztetett.

A szakértő szerint még nem lehet tudni, lesznek-e további csapások. A törökök viszont „nyilván véletlenül” éppen most intéztek légitámadást az Irakban lévő kurdok ellen, így rendkívül komoly térségi válság alakult ki – húzta alá.

„Ezeknek a bombatámadásoknak lehet olyan hatása, hogy a szíriai helyzetben alapvető fordulat következik be. Zárójelben jegyezném meg, hogy a szír ellenzék mindennek mondható csak egységesnek nem, folynak a tárgyalások a szír kormány és az ellenzék között. Lehet egy olyan következmény, hogy újabb menekülthullám indul meg Szíriából, tehát az első órák után vagyunk, a jelentések nyilvánvalóan azt mutatják, hogy a háborúnak és a válságnak egy új szakasza kezdődött el” – fogalmazott a szakértő.

 Nem fognak hazatérni a szír menekültek

Amerika rakétatámadást intézett péntek hajnalban a szíriai Homsz egyik légibázisa ellen, megtorlásul a keddi feltételezett vegyifegyver-támadásért, amelynek elkövetésével a damaszkuszi kormányt vádolják. Szakértők szerint a légicsapás után újabb menekültek kelhetnek útra.

Szalai Máté, a Külgazdasági és Külügyi Intézet elemzője szerint a légicsapást egyelőre csak figyelmeztetésnek kell tekinteni. Ettől függetlenül a szíriai háború zajlik, és nem jelenthető ki, hogy új fejezet kezdődött volna benne, az tavaly Aleppó elbukásával indult – mondta az M1 Ma délelőtt című műsorában.

Nógrádi György biztonságpolitikai szakértő ezzel szemben korábban úgy vélte, a háború és a válság új szakaszba lépett. Szerinte a beavatkozás biztosan módosítja az eddigi világpolitikai erőviszonyokat, ezért most már az a kérdés, hogy mi lesz a következő lépés Szíriában, vagy éppen Észak-Korea irányában.

Le kell ülnie Moszkvának és Washingtonnak

A szakérő szerint az amerikai légicsapás még nem jelenti Aszad szíriai elnök bukását, de hogy a következő hetekben mi fog történni, az attól függ, Aszad mire jut Moszkvával és Teheránnal. A szíriai konfliktusnak nincs más megoldása, mint hogy Oroszország és Amerika leül egymással, és dönt Szíria jövőjéről – tette egyértelművé.

Újabb menekültek kelhetnek útra

A légitámadás után nagy kérdés, hogy a szíriai menekültek otthon maradnak-e, vagy elmenekülnek. Szalai Máté ezzel kapcsolatban kifejtette: a korábbi vegyifegyver-támadás és a mostani légicsapás is alkalmas arra, hogy teljesen demoralizálja a lakosságot.

Korábban Aleppó esetében is látható volt ez a hatás. Azok, akik még most is otthon vannak, érezhetik úgy, hogy most már el kell hagyniuk azt a területet, vagy hogy nincs már semmi remény – magyarázta.

Nógrádi György úgy vélte, a már elmenekült szírek a polgárháború után sem térnek majd haza. Egy részük ugyanis már próbált integrálódni nyugaton és egy háború sújtotta országba nem akar visszatérni. A szír migránsokkal rengeteg problémája lesz még Európának az eljövendő években – jövendölte.

Orientalista.hu – (M1, Ma Reggel)

Megosztom:

, , , , , , , , ,




Back to Top ↑