A bejelentés után egy órán belül törölni kell a terrorpropagandát az internetről
2018. 03. 02.
Lényegesen fel kell gyorsítani az online terrorpropaganda eltávolítását, az érintett vállalatoknak a bejelentéseket követő egy órán belül törölniük kellene ezeket a tartalmakat az internetről – írta csütörtökön közzétett ajánlásaiban az Európai Bizottság.
Közleményében a brüsszeli testület hangsúlyozta, hogy a jogellenes online tartalmak terjedése aláássa a polgárok bizalmát, illetve biztonsági fenyegetést jelent. Ugyan történt előrelépés az utóbbi időben, a platformoknak tovább kell fokozniuk erőfeszítéseiket a gyorsabb és hatékonyabb fellépés érdekében.
Mint írták, a terrorista tartalmak jelentik a legnagyobb veszélyt, de hatalmas probléma például a gyűlöletkeltő bejegyzések és a gyermekpornográfia terjedése is, ami ellen ugyancsak hatékonyan fel kell lépni.
A bizottság szerint a közösségi médiavállalatoknak egyszerű és átlátható szabályokat kellene meghatározniuk a jogellenes tartalmak bejelentésére vonatkozóan, ide értve a „megbízható bejelentők” esetében alkalmazott gyorsított eljárásokat is, és szorosabban együtt kell működniük az illetékes nemzeti hatóságokkal.
Az online terrorista tartalmakat a bejelentéstől számított egy órán belül el kell távolítani, ehhez pedig automatikus felismerési technológiákra is szükség van – szögezték le, hozzátéve, hogy a vállalkozásoknak meg kell osztaniuk egymással a megfelelő eszközöket.
„Bár számos platform jelentősen több illegális tartalmat törölt, mint bármikor korábban – bizonyítva, hogy az önszabályozás működőképes -, tovább kell gyorsítani az eljárásokat” – jelentette ki Andrus Ansip digitális egységes piacért felelős uniós biztos.
Az Európai Bizottság közölte: az ajánlás hatásainak nyomon követése érdekében a tagállamoknak és a cégeknek három hónapon belül információkat kell szolgáltatniuk a terrorpropaganda elleni fellépésükről, és hat hónapon belül a többi jogellenes tartalomról. A testület az eredményektől függően dönt majd, hogy szükség van-e további lépésekre, esetleg jogszabályok elfogadására.
A bizottság februárban arról számolt be, hogy a vizsgált platformok a bejelentett illegális tartalmak nagyjából 70 százalékát eltávolították az előző hónapokban. Ez az arány tavaly májusban 59 százalék, a magatartási kódex 2016-os kiadását megelőzően pedig mindössze 28 százalék volt.
Orientalista.hu – Magyar Idők, MTI