Cadmus fordítás Cadmus

A junta vezetője a thaiföldi miniszterelnök támogatását kérte

2021. 02. 10.

A mianmari junta vezetője levélben kérte Prajuth Csan-Ocsa thaiföldi miniszterelnököt, biztosítsa támogatásáról a Mianmarban elindult “demokratikus folyamatot” – derül ki a thai kormányfő szerdai bejelentéséből.

Prajuth – aki 2014-ben a thai hadsereg parancsnokaként vezényelte a Pheu Thai párt törvényesen megválasztott kormánya elleni puccsot, majd a 2019-es, vitatott tisztaságú választásokon megerősítette miniszterelnöki posztját – újságíróknak leszögezte, mindig is támogatta a demokrácia építését Mianmarban, de kiemelte azt is, hogy a legfontosabbnak a két ország közti jóviszony megőrzését tartja.

“Mert ez az, amely meghatározza az emberek életét, a gazdaságot és a határmenti kereskedelmet, különösen most” – jelentette ki.

A Min Aung Hlaing tábornok vezette mianmari hadsereg február 1-én, a parlament ülése előtt néhány órával vette át a hatalmat, és őrizetbe vette Aung Szan Szú Kjít, Mianmar de facto vezetőjét, illetve több magas rangú politikust is. A lépést azzal indokolták, hogy a kormány nem reagált a katonaság feltételezett választási csalásokkal kapcsolatos panaszaira.

Mianmarban novemberben tartottak választásokat, amelyen az Aung Szan Szú Kjí vezette Nemzeti Liga a Demokráciáért (NLD) fölényesen nyert.

A hatalomátvételt követően számos mianmari városból több tízezres tüntetéseket jelentettek, az emberek szerdán is az utcára vonultak egyebek közt Rangunban és Najpjidóban is, és az őrizetbe vett politikusok elengedését, valamint a választási eredmények elismerését követelik.

Min Aung Hlaing hétfőn szabad választásokat ígért és azt, hogy a hadsereg átadja a hatalmat következő választásokon nyertes politikai erőnek, hozzátéve, hogy a mostani katonai vezetés “egy igazi és fegyelmezett demokráciát” fog kialakítani, és ebben eltér a korábbi idők juntáitól.

Thaiföldön szintén évtizedek óta nem látott tömegtüntetések kezdődtek tavaly Prajuth ellen, a tüntetők a miniszterelnök lemondását, az uralkodó alkotmányba foglalt jogkörének megnyirbálását és pénzügyi elszámoltatását követelték.

Jóllehet a két szomszédos ország viszonya nem mindig volt felhőtlen, a thaiföldi és a mianmari hadsereg több évtizede szorosan együttműködik.

MTI

 

Megosztom:

, , , , , , ,




Back to Top ↑