Cadmus fordítás Cadmus

A mianmari árnyékkormány az etnikai gerillacsoportok segítségét kérte

2021. 03. 18.

Az önmagát “legitim mianmari kormánynak” nevező, választott képviselőkből álló árnyékkormány szerdán a különböző etnikai csoportokból álló gerillacsoportok segítségét kérte a katonai juntával szemben, miközben a buddhista szerzetesek vezetői csatlakoztak a polgári engedetlenségi mozgalomhoz.

A Szövetségi Közgyűlés Képviselőinek Bizottsága (CRPH) többségében a de facto mianmari vezetőnek számító Aung Szan Szú Kjí pártjának, a Nemzeti Liga a Demokráciáért (NLD) nevű pártnak a politikusaiból áll, akik a február eleji katonai puccs miatt nem tudták betölteni tisztségüket.

A CRPH közleményben tudatta, hogy leveszi az összes fegyveres etnikai csoportot az illegális szervezetek listájáról, egyúttal köszönetet mondott a tüntetők megvédéséért a juntával szemben a felkelőknek, akik közül egyesek évtizedek óta folytatnak harcot a hadsereg ellen.

Csaknem minden etnikai csoport legfőbb követelése a nagyobb önrendelkezés. A kisebbségek több mint 30 százalékát teszik ki Mianmar 53 milliós lakosságának.

Az elmúlt hetekben több etnikai gerillacsoport aggodalmát fejezte ki amiatt, hogy a biztonsági erők vérbe fojtják a katonai rezsim elleni tüntetéseket, ami miatt legalább 200 civil vesztette életét eddig.

Ezenkívül kiújultak egyes konfliktusok, például a mianmari hadsereg és a Kacsini Függetlenségi Hadsereg (KIA) nevű lázadócsoport között.

Eközben a délkelet-ázsiai ország legbefolyásosabb buddhista szervezetének számító Szanga Maha Najaka bizottság (Mahana) közölte, hogy beszünteti tevékenységét tiltakozásul a katonai junta ellen, amelyet felszólított: hagyjon fel a fegyvertelen civilek meggyilkolásával, letartóztatásával és megkínzásával.

A buddhizmust a mianmariak 90 százaléka gyakorolja, a tábornokok maguk is gyakran látogatnak templomokba vagy vesznek részt vallásos szertartásokon.

Mianmarban rendszeresek a tüntetések azóta, hogy a hadsereg február 1-jén átvette a hatalmat és őrizetbe vette az elnököt, az ország de facto vezetőjét, a Nobel-békedíjas Aung Szan Szú Kjít, valamint az NLD több magas rangú tisztségviselőjét.

Mianmariak százai, köztük rendőrök menekültek a szomszédos Indiába, ahol a határ menti térségek hatóságai menekülttáborok felállítását kérik a lehetséges “tömeges bevándorlással” szemben, miközben a központi kormány a menekülthullám megfékezésére szólított fel.

MTI

Megosztom:

, , , ,




Back to Top ↑