Cadmus fordítás Cadmus

A Szürke Farkasok alternatív valósága

2018. 03. 28.

A sok politikai bukfencet átélt Törökországban a négy katonai puccs egy évszázad alatt kialakított egy nagyon jellegzetes „mélyállamot” a Török Köztársaságban. A Szürke Farkasok a szétzilált, gazdaságilag utat tévesztett és a demokratikus jogokat semmibe vevő Törökország egyik roppant erős titkos társasága volt a hetvenes években, és ma sem tudni, pontosan meddig terjed a hatalma.

Törökországban hagyománya van a titkos testvériségek létrehozásának, főként abból eredően, hogy Musztafa Kemal Atatürk államalapító vaskézzel vezette be a demokráciát, az új rendet az országban, ehhez pedig a hadsereg segítségét vette igénybe.

Elméleti szempontból így Törökországban a hadsereg biztosította a rendet és a stabilitást, gátolta az iszlamista-radikális erők térnyerését és szükség esetén közbeavatkozott, átvéve a hatalomgyakorlást a polgári erőktől. Ez a rendszer azt eredményezte, hogy Törökországban titkos társaságok alakultak, amelyeknek befolyásáról nem lehet sokat tudni, de mindenki hallott róluk.

Ez az elmélet tükröződik a hadsereget szinte teljesen lefejező, hatalmi ambíciót letörő Ergenekon-ügy tárgyalásán is. A vád – azaz a kormány – szerint a hadseregen belül létrejött egy titkos testvériség, amely át akarta venni a hatalmat az országban. Ennek léte bizonyíthatatlan, de a kormány szerint erősen gyanítható.

A Szürke Farkasok ugyanilyen titkos testvériség, amely a hetvenes években vált tényezővé. A csoport ultranacionalista elveket vall, és tagjai nem riadnak vissza a gyilkosságoktól sem. Bár a szervezet önmagát egyszerű kulturális szervezetként írja le, a valóságban gerillaszervezetként működött negyven évvel ezelőtt, több ezer ember életét kioltva.

Azt a ribilliót végül úgy oldották meg, hogy a hadsereg hagyta a bal- és jobboldali gerillákat tombolni, majd megpuccsolta a gyengekezű kormányt 1980-ban.

A hivatalosan a Nemzeti Mozgalom Pártja ifjúsági tagozataként működő Szürke Farkasok a II. János Pál pápa elleni 1981-es merényletkísérletkor kerültek nemzetközi reflektorfénybe, az azóta se teljesen tisztázott akció kapcsán az a gyanú, hogy a gerillák külföldről szervezett feladatokra is hajlandók, a bolgár titkosszolgálat felelőssége is felmerült.

A Szürke Farkasok a török vendégmunkásokkal együtt érkeztek Nyugat-Európába és importálták oda céljaikat és fegyvereiket is. Ma aktívak Hollandiában, Belgiumban és Németországban is, több mint tízezer taggal. A nyugat-európai városokban rendre összecsapnak az erőszaktól sem visszarettenő kurd aktivistákkal.

Magyar Idők – Sitkei Levente

Megosztom:

, , , ,




Back to Top ↑