A tunéziai kormány ellenzékkel szembeni fellépését bírálta az ENSZ-főbiztos
2025. 02. 18.
A tunéziai kormány ellenzékkel szembeni fellépését bírálta kedden Volker Türk, az ENSZ emberi jogi főbiztosa, egyúttal felszólította Tuniszt, hagyjon fel a vezetést bírálók, például a jogvédők, újságírók és jogászok őrizetbe vételével.
Genfi sajtótájékoztatóján Thameen Al-Kheetan, Türk szóvivője a szólás- és véleményszabadság tiszteletben tartására szólította fel Tuniszt, valamint sürgette az észak-afrikai ország kormányát, hogy “humanitárius okokból” azonnal engedje szabadon az őrizetben lévő idős vagy egészségügyi problémáktól szenvedő ellenzékieket – írta az MTI.
“A főbiztos egyúttal azt várja Tunisztól, hagyjon fel a letartóztatási hullámmal, a törvénytelen őrizetbe vételekkel és a jogvédők, jogászok, újságírók, aktivisták és politikusok bebörtönzésével” – jelentette ki a szóvivő, hozzátéve, hogy sokan az őrizetben lévők közül “homályos, áttekinthetetlen vádakkal néznek szembe azt követően, hogy gyakorolták a szólásszabadsághoz való jogukat”.
Volker Türk emellett közleményben felszólította Tunéziát, vizsgálja felül az ország büntetőjogi jogszabályait és törekedjen azokat összhangba hozni a vonatkozó nemzetközi emberi jogi jogszabályokkal, illetve emlékeztetett arra, hogy február elején több újságírót és politikust ítéltek súlyos börtönbüntetésre “az állambiztonság veszélyeztetésének vádjával”.
Tunéziában jelenleg is mintegy 40 ember – köztük ismert ellenzékiek, jogászok és üzletemberek – ellen zajlanak perek “az állambiztonság elleni összeesküvés” vádjával, a tárgyalás pedig várhatóan március elején lesz.
Kaisz Szaíd tunéziai államfő 2021 nyarán feloszlatta a parlamentet, és azóta rendeleti úton irányítja az országot. Politikai ellenfelei szerint Szaíd alkotmányos puccsal őrizte meg hatalmát, de az elnök azt hangoztatja, hogy törvényesen járt el, és intézkedései az ország érdekét szolgálták.
Az országban tavaly októberben tartottak elnökválasztást, amelyen Szaídot a szavazatok több mint 90 százalékával újraválasztották. A voksoláson mindazonáltal a szavazásra jogosultak kevesebb mint 30 százaléka vett részt.