Cadmus fordítás Cadmus

Aung Szan Szú Kjí pártja támogatja a tiltakozásokat

2021. 02. 06.

A hatalomból katonai puccsal eltávolított Aung Szan Szú Kjí pártja, a Nemzeti Liga a Demokráciáért (NLD) a Facebook-oldalán azt közölte pénteken, hogy támogatják a mianmari puccs ellen az utóbbi napokban megindult polgári engedetlenségi kampányt.

A párt elfogadhatatlannak nevezte a hatalomátvételt és Szú Kjí őrizetben tartását, és segítséget ígért mindazoknak, akiket a tiltakozásuk miatt esetleg őrizetbe vesznek vagy elbocsátanak a munkahelyükről.

Az NLD szóvivője azt is tudatta, hogy a hétfőn őrizetbe vett Aung Szan Szú Kjí jól van, és házi őrizetbe helyezték át Najpjidóban.

A korábbi fővárosban, Rangunban pénteken – az orvosok korábbi megmozdulásai után – több száz egyetemi tanár és diák vonult az utcákra, hogy tiltakozzanak a katonai puccs ellen. “Amíg a tábornokok kezében van a hatalom, addig nem jövünk dolgozni. Ha mindenki így tesz, nem maradhat fenn a rendszerük” – mondta az AFP francia hírügynökségnek az egyik tiltakozó professzor.

Az új fővárosban, Najpjidóban több minisztérium alkalmazottai szintén sztrájkba léptek, és piros szalagot tűztek ki, ami Aung Szan Szú Kjí Nemzeti Liga a Demokráciáért nevű pártjának a színe.

Hétfő óta Rangun lakói dudálással és fémedények csapkodásával igyekeznek az utcákon hangot adni a katonai puccs elleni tiltakozásuknak. Csütörtökön jogvédők azt közölték, hogy legkevesebb 147 embert vettek őrizetbe az országban a katonai puccs nyomán.

Miután a héten a Facebookon szerveződni kezdtek a puccs elleni tiltakozások, és “polgári engedetlenségre” buzdító csoportok alakultak, a hadsereg csütörtökön átmenetileg felfüggesztette a közösségi oldal működését az országban. Ezt követően több ezer ember regisztrált Mianmarból a Twitterre. A mikroblog-oldalon sokan bírálják a hadsereget, és békés tüntetéseket szorgalmaznak annak kiharcolására, hogy tartsák tiszteletben a tavaly novemberi választás eredményét, amely szerint toronymagasan nyert az NLD.

Az ország hadserege hétfőn, a parlament ülése előtt néhány órával vette át a hatalmat, és őrizetbe vette a Nobel-békedíjas Aung Szan Szú Kjít, Mianmar de facto vezetőjét, illetve több más magas rangú politikust. A lépést azzal indokolták, hogy a kormány nem reagált a katonaság feltételezett választási csalásokkal kapcsolatos panaszaira.

Mianmar az 1962-es katonai puccs után öt évtizedig volt katonai irányítás alatt. Ebben az időben a hadsereg több demokráciapárti megmozdulást is sikerrel vérbe fojtott, és ez magyarázhatja, hogy miért nem özönlenek most tömegével a tiltakozók az utcákra. Egyre több jól látható jele van ugyanakkor a lázadásnak: sokan piros ruhákat és lufikat aggatnak lakásaik ablakaiba, több városban esténként edényekkel csörömpölnek, így jelezve elégedetlenségüket. Emiatt Mianmar második legnépesebb városában, Mandalajban őrizetbe is vettek harminc embert a hatóságok csendháborítás címén.

MTI

Megosztom:

, , , , , ,




Back to Top ↑