Cadmus fordítás Cadmus

Az ember sokkal hamarabb elhagyta Afrikát, mint eddig gondolták

2018. 01. 27.

Egy izraeli barlangban felfedezett állkapocs és kőeszközök árulkodnak arról, hogy az ősember hamarabb elhagyta az emberiség bölcsőjét, mint ahogy eddig feltételezték. A leletek kétszer olyan idősek, mint az eddig számon tartott modern emberi fosszíliák.

Akár 200 ezer évvel ezelőtt is elhagyhatta az ember Afrikát

A Science című tudományos lapban megjelent tanulmány szerint nem kizárt, hogy a modern ember több mint 200 ezer évvel korábban hagyta el az emberiség bölcsőjeként is emlegetett Afrikát. A most megvizsgált, nyolc jó állapotú fogat is tartalmazó állkapocs korát a szakértők 177-194 ezer évesre saccolják.

Az izraeli lelet átírhatja őstörténetünket

Korábban az antropológusok 60 ezer évvel ezelőttre tették a modern ember, a Homo sapiens kirajzását Afrikából. Mindezt megcáfolta egy Kínában talált 100 ezer év körüli emberi maradvány. De minden eddigi tudásunkat felülírja a mostani tudományos értekezés. Az állkapocscsontot 2002-ben a Kármel-hegy nyugati lankáján lévő, beomlott Miszlija-barlangban találták. A kutatók az elmúlt másfél évtizedben további leleteket kerestek. Megállapításaik szerint a csontok egy ismeretlen nemű fiatal felnőtthöz tartoztak.

A tel-avivi egyetem kutatói egyenesen forradalmat emlegetnek a legfrissebb kutatási eredmények kapcsán. Véleményük szerint az állkapocscsont és az ugyancsak a Kármel-hegy egyik üregében fellelt mintegy 60 ezer kovakő-eszköz töredék még inkább segíthet megérteni fajunk fejlődéstörténetét.

Más útvonalon zajlott a népvándorlás is

A kutatás azt sugallja, hogy jóval változatosabb népvándorlás zajlott Európában és Ázsiában egyaránt, mint ahogy azt eddig gondolták. Israel Hershkovitz professzor a tel-avivi egyetem kutatásvezetője elmondta, hogy az új felfedezés alátámasztja azt az elméletet is, hogy az ember Afrikából egy északi útvonalon, a Nílus völgyén és a Földközi-tenger keleti partvidékén át vándorolt ki, nem pedig a déli útvonalon, a Báb el-Mandeb-szoroson, Szaúd-Arábia keleti partján, az indiai szubkontinensen és Kelet-Ázsián keresztül.

A fenti állítással immáron valamennyi szakértő egyetért, de arról még megoszlanak a vélemények a tudósok körében a most fellelt eszközöket a modern vagy a neandervölgyi ember készítette-e.

Orientalista.hu – Hirado.hu

Megosztom:

,




Back to Top ↑