Cadmus fordítás Cadmus

Az ENSZ-hivatal sajnálja az amerikai támogatás megszüntetését

2018. 09. 02.

Sajnálatának adott hangot szombaton az ENSZ palesztin menekülteket támogató hivatala (UNRWA) amiatt, hogy az Egyesült Államok kormányzata előző nap bejelentette: teljesen megszünteti a szervezet támogatását. Izrael üdvözölte a lépést, Jordánia viszont veszélyesnek nevezte azt.

Az UNRWA alapvető fontosságú szolgáltatásokat biztosít a palesztin menekülteknek, és ezzel hozzájárul a régió stabilitásához – fogalmazott közleményében a hivatal főigazgatója. Pierre Krähenbühl egyúttal felszólította a többi donorországot, hogy nyújtsanak segítséget az amerikai támogatás beszüntetésével keletkező pénzhiány orvosolásában.

Jiszráel Kac izraeli hírszerzési miniszter a Twitteren üdvözölte az Egyesült Államok döntését, és azt írta, hogy az UNRWA tartja fenn a palesztin menekültproblémát.

Washington döntése „a helyzet reális értékelése, és illeszkedik Izrael álláspontjához” – tette hozzá.

Eközben Ajman Szafadi jordániai külügyminiszter azt hangsúlyozta, hogy a lépésnek veszélyes humanitárius, politikai és biztonsági következményei lehetnek a menekültekre és a teljes térségre nézve.

„Ez csak megszilárdítja a kétségbeesés légkörét, amely további feszültségek táptalajává válhat” – figyelmeztetett. Szafadi megjegyezte: országa mindent megtesz, hogy a szervezet hozzájuthasson az akadálytalan működéséhez szükséges forrásokhoz.

Jordánia több mint kétmillió palesztin menekültnek ad otthont. Az UNRWA összesen ötmillió regisztrált palesztin menekültet tart nyilván.

Az ENSZ-program költségvetése évi hozzávetőleg 1,1 milliárd dollár (310 milliárd forint), amelynek egyharmadát eddig az Egyesült Államok állta. Donald Trump amerikai elnök kormányzata azonban hosszú ideje bírálta az UNRWA működését, többek közt hiányosnak nevezve a szervezet gazdálkodását. Washingtonban kifogásolták továbbá, hogy a programban túl sok embert ismernek el menekültként.

Izrael állam hetven évvel ezelőtti létrejötte után több mint hétszázezer palesztin vált menekülté. Az ő megsegítésükre hívták életre 1949-ben az UNRWA-t, amely jelenleg már több mint ötmillió palesztint támogat Jordániában, Libanonban, Szíriában, a Gázai övezetben és Ciszjordániában, jórészt a hét évtizeddel ezelőtti menekültek leszármazottait.

Az Egyesült Államok tavaly még több mint 350 millió dollárt folyósított az UNRWA-nak. Idén januárban még juttatott 60 millió dollárt a szervezetnek, de ez csak kevesebb mint fele volt az esedékes 125 millió dollárnak. Azóta pedig visszatartotta a kifizetéseket, amelyeket egyébiránt aránytalanul nagy tehernek tartott magára nézve.

Augusztus végén az amerikai külügyminisztérium bejelentette, hogy több mint kétszáz millió dollárral csökkenti a palesztinoknak szánt kétoldalú segélyprogramok támogatását. A döntést a ciszjordániai és a gázai projektek felülvizsgálata nyomán hozta meg.

Donald Trump kormánya korábban azt hangoztatta, hogy a segélyek megvonása nem a palesztinok büntetése, amiért nem tárgyalnak Izraellel a békéről – emlékeztettek hírügynökségek. A két fél közötti tárgyalások 2014-ben szakadtak meg, az Egyesült Államok azonban kijelentette, szeretné elérni, hogy folytatódjanak.

A palesztin vezetés ugyanakkor megszakította hivatalos kapcsolatait az amerikai kormánnyal, miután Donald Trump tavaly decemberben egyoldalúan Jeruzsálemet ismerte el Izrael fővárosának és bejelentette, hogy Tel-Avivból odaköltözik az Egyesült Államok izraeli nagykövetsége.

MTI

Megosztom:

, , , , , ,




Back to Top ↑