Cadmus fordítás Cadmus
  • Húszik válaszcsapásai a Vörös-tengeren

  • Szíriai konfliktus

  • Palesztin – izraeli konfliktus

  • Legolvasottabb híreink

    • No results available
  • Keresztényüldözés a Közel-Keleten

  • Afganisztáni háború

  • Tajvani konfliktus

  • Örmény-azeri konfliktus

  • Időjárás

Az ígéret ellenére a tálibok, sokkal több kábítószert termesztenek Afganisztánban

2021. 12. 14.

Bár a tálibok harcot hirdettek a máktermesztés ellen, de egyre több elszegényedett gazda állítja elő az ópium alapanyagát Afganisztánban, ahol ez az ország első számú exportcikke – írta meg a HVG.

6800 tonna ópiumot állítottak elő a legutóbbi szezonban Afganisztánban, ami 8 százalékos emelkedést jelent tavalyhoz képest – állapítja meg az ENSZ kábítószer-kereskedelem elleni harccal foglalkozó hivatala. Legfrissebb jelentésük szerint Afganisztán termeli a világon felhasznált ópium 85 százalékát.

Óriási üzletről van szó, amelyik a világ egyik legszegényebb országa számára meghatározó jelentőségű.

Afganisztán GDP-jének egytizede

Ennyi származik az ópiumból az ENSZ becslése szerint. Ez dollárban 1,8-2,7 milliárdot jelent. A tálibok hatalomátvétele után óriási bizonytalanság volt a piacokon, és ezért nőttek az árak. A gazdák ebből azt a tanulságot vonták le, hogy érdemes a mákkal foglalkozni, mert nagyobb rajta a haszon, mint más terményeken.

“Az ópiumtermelés Afganisztánban tovább növekszik majd” – nyilatkozta a Deutsche Wellének egy magát megnevezni nem kívánó egykori afgán katonatiszt. Aki meg is indokolta, miért: “A városokból hazatérnek falura az emberek, mert csak ott tudnak megélni. A falvakban pedig a mák termesztése jelent biztos jövedelmet.”

Ez a katonatiszt a tálibok hatalomátvétele előtt abban a különleges egységben szolgált, melynek fő feladata a kábítószer elleni harc volt Afganisztánban. “Nem tudtunk minden területet ellenőrizni, mert a városoktól távol a tálibok uralkodtak, és az ő védőszárnyaik alatt a gazdák vígan termesztették a mákot. Ha a tálibok akarták volna, akkor megakadályozhatták volna a máktermesztést, de nem tették. Pedig első uralmuk idején így cselekedtek” – mesélte a Deutsche Welle tudósítójának.

2001-ben, a tálib uralom utolsó évében 184 tonnára csökkent az ópiumtermelés Afganisztánban. Amint megbuktak a tálibok, újra fellendült a az ópium előállítása.

Idén nyáron, amikor a tálibok másodszor is hatalomra kerültek Afganisztánban, akkor újra azt hirdették: levisszük az ópium előállítását nullára. Csakhogy szükségük van arra a pénzre, amit az ópiumkereskedelemből tudnak megszerezni. Az amerikai kormány szerint a tálibok fegyveres akcióikat 60 százalékban a kábítószer-kereskedelemből fedezték.

Az amerikaiak által támogatott kormányzat helyi emberei közül is sokan benne voltak a kábítószer-kereskedelemben. Az Afghanistan Analyst Network szakértője szerint “vidéken a kormány emberei és a tálibok versenyeztek a helyi lakosság támogatásáért, és ezért mindkét oldal részt vett a kábítószer előállításában és a kereskedelmében”. Thomas Ruttig szakértő azt is megemlítette a Deutsche Wellének, hogy az Afganisztánban állomásozó nyugati csapatok is gyakran együttműködtek azokkal a helyi kiskirályokkal, akik a kábítószer-előállításban és a -kereskedelemben érintettek voltak.

Betilthatják-e a tálibok a kábítószer előállítását és a kereskedelmet Afganisztánban? “Nem akarják, és nem is tudnák ezt megtenni, mert akkor elveszítenék a vidék támogatását” – nyilatkozta a szakértő a Deutsche Wellének. Tegyük hozzá, hogy azért sem tudnák betiltani, mert ez az államkincstár legfőbb bevételi forrása Afganisztánban.

 

Megosztom:

, , , ,




Back to Top ↑