Cadmus fordítás Cadmus
  • Húszik válaszcsapásai a Vörös-tengeren

  • Szíriai konfliktus

  • Palesztin – izraeli konfliktus

  • Legolvasottabb híreink

    • No results available
  • Keresztényüldözés a Közel-Keleten

  • Afganisztáni háború

  • Tajvani konfliktus

  • Örmény-azeri konfliktus

  • Időjárás

Az iráni atomalkut félti a NAÜ főigazgatója

2018. 03. 06.

Óva intett az iráni atomalku felmondásától Amano Jukija, a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) főigazgatója, aki szerint ha ez bekövetkezne, az nagy veszteség lenne a nukleáris ellenőrzés és a többoldalú kapcsolatok szempontjából.

Amano szerint a hivatalosan Közös Átfogó Cselekvési Tervnek (JCPOA) nevezett atomalku jelentős előny a nemzetközi megfigyelőknek, akik igazolják, hogy Irán nem fegyver előállításához használja fel nukleáris programját. – Ha a JCPOA meghiúsulna, az nagy veszteség lenne a nukleáris ellenőrzés és a többoldalú kapcsolatok szempontjából – mondta Amano a NAÜ igazgatótanácsának az MTI szerint.

A NAÜ-főigazgató kijelentette, hogy Irán tiszteletben tartja a kötelezettségvállalásait nukleáris tevékenységének megfékezésére vonatkozóan. Teheránnak azonban tisztáznia kell azokat a nemrég tett bejelentéseit, amelyek értelmében nukleáris meghajtású hajókat tervez fejleszteni – tette hozzá Amano.

Irán tegnap azzal fenyegetőzött, hogy két napon belül képes lenne elkezdeni a magasabban dúsított urán előállítását, ha az Egyesült Államok kilépne a 2015-ben Irán és a hatok között kötött atomalkuból. „Ha Amerika kivonul a megállapodásból, akkor Irán 48 órán belül felújíthatja a termelést 20 százalékosra dúsított uránból” – mondta Behruz Kamálvandi, az Iráni Atomenergia Szervezet szóvivője.

A megállapodást nem lehet újratárgyalni – tette hozzá. A Reuters hírügynökség megjegyzi, hogy a 20 százalékos dúsítottságú urán jóval felette van az atomerőművekben használatosnak, amely általában csupán ötszázalékos, ám még jócskán elmarad az atombombagyártáshoz szükséges 80-90 százalékos tisztaságúétól.

Irán 2015 nyarán egyezett meg Németországgal, Kínával, Oroszországgal, az Egyesült Államokkal, Nagy-Britanniával és Franciaországgal atomprogramjának korlátozásáról az ellene életbe léptetett szankciók fokozatos feloldásáért cserébe. A megállapodást azonban a tavaly hivatalba lépett amerikai elnök többször is megkérdőjelezte. Donald Trump január közepén – miután aláírta a dokumentumot arról, hogy Irán betartotta a 2015-ben kötött nemzetközi megállapodásban foglaltak ­előírásait – közölte: amennyiben az elkövetkező 120 napban nem vizsgálják felül és nem korrigálják a megállapodás egyes passzusait, az Egyesült Államok egyoldalúan kilép az egyezményből.

Magyar Idők – Sitkei Levente

Megosztom:

, , , ,




Back to Top ↑