Békefenntartókat küldene Ukrajnába a német külügyminiszter
2024. 12. 04.
Egy ukrán-orosz fegyverszüneti megállapodás esetén Annalena Baerbock német külügyminiszter nem zárta ki annak lehetőségét, hogy a Bundeswehr katonáit békefenntartó szolgálatra Ukrajnába vezényeljék – számolt be a német sajtó.
Kaja Kallas, az EU új külügyi főképviselője a múlt hétvégén arról beszélt, hogy semmit sem szabad kizárni egy esetleges tűzszünet esetére. Mindez Brüsszelnek az orosz–ukrán háborúval kapcsolatos eddigi álláspontja átértékelésére utalhat a küszöbön álló amerikai elnökváltás kapcsán.
Németország „minden tőle telhetőt megtesz azért, hogy támogasson mindent, ami a jövőben a békét szolgálja Ukrajnában” – jelentette ki Annalena Baerbock német külügyminiszter kedden, a NATO-tagállamok külügyminisztereinek brüsszeli találkozóján. A német zöldpárti politikus újságíró kérdésre megerősítette, hogy a NATO által biztosított
tűzszüneti megállapodás esetén Németország nem vonná ki magát a békefenntartó misszióból – számolt be a Die Welt.
Az EU új külügyi főképviselője, Kaja Kallas a múlt hétvégén Kijevben tett látogatásakor már úgy nyilatkozott: „Azt hiszem, tényleg nem szabad semmit sem kizárnunk.” A főképviselő szerint a békefenntartáshoz szükséges katonák olyan országokból is érkezhetnek, amelyek korábban kifejezték nyitottságukat a béketárgyalások iránt, mint például Franciaország vagy a balti államok.
Az ukrajnai békemisszió kérdése az Egyesült Államokban küszöbön álló elnökváltás kapcsán vetődött fel. Vezető brüsszeli politikusok ugyanis valószínűsítik, hogy
Donald Trump elnökként nyomást fog gyakorolni Kijevre és Moszkvára a tűzszüneti megállapodás, illetve a béketárgyalások megkezdése érdekében.
A Die Welt szerint az új washingtoni vezetés céljai elérése érdekében csökkentheti vagy akár megvonhatja a fegyverszállítmányokat Ukrajnától. Ugyanakkor a nyomásgyakorlás eszközeként Trump közölheti Vlagyimir Putyin orosz elnökkel, hogy újra növelik a Kijevnek nyújtott amerikai katonai segélyt.
Hirado.hu