Cadmus fordítás Cadmus
  • Húszik válaszcsapásai a Vörös-tengeren

  • Szíriai konfliktus

  • Palesztin – izraeli konfliktus

  • Legolvasottabb híreink

    • No results available
  • Keresztényüldözés a Közel-Keleten

  • Afganisztáni háború

  • Tajvani konfliktus

  • Örmény-azeri konfliktus

  • Időjárás

Egyiptom IMF-mentőövet remél

2016. 11. 08.

Jelentős IMF-hitelben bízik Egyiptom, miután teljesítette az előzetes megállapodásban megszabott feltételeket.

Egyiptom hivatalosan a Nemzetközi Valutaalaphoz (IMF) fordul egy-két napon belül egy 12 milliárd dolláros kölcsönért – jelentette be Amr El-Garhy pénzügyminiszter azt követően, hogy vasárnap már a szabadon lebegő egyiptomi fonttal kezdtek kereskedni a bankközi piacon.

Az egyiptomi jegybank a múlt héten engedte el a fontot – addig a dollárhoz volt kötve az árfolyam –, ezzel egy időben 48 százalékkal le is értékelte, így 13 font/dolláros értéken kezdte meg a lebegést az addigi 8,88 helyett. Utóbbi a hivatalos árfolyam volt, a feketepiacon ugyanakkor nagyjából 18 fontot kellett adni egy dollárért. Tegnap a bankközi kereskedésben a 16,9-es szintet is megközelítette az árfolyam, de a Bloomberg által megkérdezett elemzők szerint a jegybank még kivár a beavatkozással, egyelőre figyelik, mit hoz az új rendszer.

A font elengedésével Kairó az IMF augusztusban, egy előzetes megállapodásban kilátásba helyezett hitelcsomagjának második alapfeltételét is teljesítette. Az első az volt, hogy szüntessék be az üzemanyag-, illetve az energiaárak támogatását. A múlt héten ez is megtörtént: a benzinárakat oktánszámtól függően 34,6–46,8 százalékos mértékben emelték meg (a 92-es benzin literje például 3,5 font lett az addigi 2,6 helyett, a 95-ösé viszont változatlanul 6,25 maradt).

A dízel 30,5 százalékkal drágult, a gáz ára pedig 45,5 százalékkal emelkedik a sajtóhírek szerint. (Egyiptomban a háztartások általában palackos gázzal főznek.)
Az üzemanyagár-támogatásokat 2014-ben egyszer már csökkentették, akkor is azért, hogy visszaszorítsák az aggasztó, tavaly 11,5 százalékos  költségvetési deficit–GDP-arányt. Korábbi becslések szerint az egyiptomi büdzsé 25 százalékát vitték el az élelmiszer- és az energiaárak szubvenciói, és az élelmiszerek árát továbbra is támogatják, elsősorban a lakosság több mint kétharmadára kiterjedő jegyrendszeren keresztül.

A remélt hitelkeretről most már az IMF igazgatóságának kell majd döntenie, a pozitív válaszhoz az is kell, hogy az egyiptomi kormány további 5-6 milliárd dollárt tudjon összeszedni kétoldalú hitelmegállapodások révén. Szaúd-Arábia ebből már ad 2 milliárdot, az Egyesült Arab Emírségek egymilliárdot, és mint a jegybank kormányzója, Tarek Amer a múlt héten közölte, két héten belül megszülethet a szerződés Kínával egy 2,7 milliárd dolláros devizacsere-egyezményről.

Orientalista.hu – VG.hu

Megosztom:

, ,




Back to Top ↑