Cadmus fordítás Cadmus
  • Húszik válaszcsapásai a Vörös-tengeren

  • Szíriai konfliktus

  • Palesztin – izraeli konfliktus

  • Legolvasottabb híreink

    • No results available
  • Keresztényüldözés a Közel-Keleten

  • Afganisztáni háború

  • Tajvani konfliktus

  • Örmény-azeri konfliktus

  • Időjárás

Életfogytiglanra ítélték az isztambuli repülőtér elleni terrortámadás több vádlottját

2018. 11. 17.

Negyvenhatszorosan súlyosbított életfogytiglani börtönbüntetésekre ítélte pénteken egy isztambuli bíróság az Iszlám Állam dzsihadista terrorszervezet által az isztambuli Atatürk nemzetközi repülőtér ellen végrehajtott 2016. június 28-i támadás elkövetőinek perében a hat fővádlottat – jelentette az Anadolu török állami hírügynökség.

A vádirat értelmében a felelősök megkísérelték megdönteni Törökország alkotmányos rendjét, valamint fegyveres terrorszervezet tagjaiként 45 ízben követtek el előre kitervelten szándékos emberölést. A hat fővádlott ezeken felül együttesen további 2202 év szabadságvesztést kapott 142 ember elleni szándékos emberölés kísérletéért, illetve 402 évet károkozás miatt.

A merényletsorozatban 45 ártatlan ember vesztette életét, 163-an pedig megsebesültek.

A pernek összesen 46 vádlottja volt. Közülük tízre közokirat-hamisítás, terrorszervezeti tagság, valamint terrorszervezet támogatása miatt 2,5 évtől 12 évig terjedő börtönt szabtak ki. 26 embert bizonyíték hiányában felmentettek, a négy szökésben lévő vádlott aktáit pedig különválasztották az ügytől.

Az Anadolu a per tavaly november 13-ai kezdetekor arról számolt be, hogy orosz, csecsen, algériai, tunéziai, egyiptomi, szíriai és török állampolgárok ülnek a vádlottak padján.

2016. június 28-án este három terrorista taxival érkezett az Atatürk repülőtér azon termináljához, amely a külföldi járatokat szolgálta ki. Egy gyanakvó rendőrtiszt egyiküket megállította, mire a támadó tüzet nyitott és felrobbantotta magát. A másik két terrorista ekkor belépett a terminál épületébe. Egyikük lövöldözni kezdett, majd működésbe hozta a testére erősített robbanószerkezetet, míg a harmadik terrorista a terminál egy távolabbi pontjához sétált és ott repítette levegőbe magát.

A hatóságok a három öngyilkos merénylőből kettőt tudtak azonosítani, Rakim Bulgarovnál és Vagyim Oszmanovnál orosz útlevelet találtak. Korábbi török sajtóértesülések szerint a terroristák az egykori Szovjetunió tagköztársaságaiból származtak.

A török vezetés az Iszlám Államot tette felelőssé az incidensért, a terrorszervezet ugyanakkor nem vállalta magára a történteket. Az IÁ 2015-ben és 2016-ben számos öngyilkos merényletet követett el Törökország nagyvárosaiban. Legutóbb 2017. január 1-én hajnalban az isztambuli Reina klubban gépkarabéllyal nyitott tüzet az újévet ünneplőkre az Iszlám Állam egyik terroristája. A támadásban 39 ember halt meg, 69 megsebesült.

Ankara a halálbüntetést 2004-ben az európai uniós csatlakozás vágyával törölte ki az alkotmányból. A helyére vezették be a súlyosbított életfogytiglani szabadságvesztést, amely egy sor korlátozás révén tovább nehezíti az elítéltek sorsát. Ez gyakorlatilag tényleges életfogytig tartó börtönbüntetést jelent, azonban az elítélt magaviseletétől függően legkorábban 30 év után feltételesen szabadlábra kerülhet. Ez a hagyományos életfogytiglani szabadságvesztés esetén 24 év.

Amennyiben a bíróság az adott vádlottat kétszeresen vagy többszörösen súlyosbított életfogytiglanival sújtja, ez az időtartam legalább 60 évre nő. Ezt a büntetést terrorizmusért, gyilkosságért, nemi erőszakért vagy lázadásért szabható ki. Az elítéltnek magánzárkába kell kerülnie, és legfeljebb két rabtársával naponta egy órát találkozhat.

Magyar Idők, MTI

Megosztom:

, , ,




Back to Top ↑