Elismerte vereségét a tunéziai elnökválasztáson alulmaradt Nabíl Karui
2019. 10. 15.
Elismerte vereségét a tunéziai elnökválasztáson alulmaradt Nabíl Karui és közleményben gratulált riválisának, Kaisz Szaíd pártfüggetlen jogászprofesszornak, aki több exit poll szerint is elsöprő győzelemre számíthat.
„Szeretnék gratulálni önnek a megválasztásához az elnöki tisztségbe” – olvasható Karui közleményében, amelyet mindössze néhány órával az előtt adtak ki, hogy a választási bizottság közzéteszi az elnökválasztás második fordulójának előzetes eredményeit.
A választások előtt alig ismert Szaíd alkotmányjogi professzor, aki szerény, a finanszírozást és a nyilvánosságot nélkülöző kampányt folytatott konzervatív társadalmi nézeteket hangoztatva, korrupcióellenes harcot hirdetve és a 2011-es felkelés, az arab tavasz alapelveihez való visszatérést szorgalmazva. Bírálói azonban a halálbüntetéssel, a homoszexualitással és a férfiak és nők egyenjogúságát illetően vallott őskonzervatív nézeteit kifogásolják.
Két közvélemény-kutató cég exit-poll felmérése szerint Szaíd a voksok több mint 70 százalékát szerezte meg.
Mindenekelőtt a fiatal szavazók támogatták a 61 éves alkotmányjogászt – közölte a Sigma Conseil közvélemény-kutató cég hétfőn.
Az elnökválasztáson indult, de az első fordulóban kiesett Jusszef Sahíd tunéziai miniszterelnök a voksolást „egyfajta reformként méltatta a korrupcióval szemben”. Tunézia megmutatta a világnak, hogy egy békés hatalomváltás lehetséges – idézte a helyi sajtó Sahídot.
Nabíl Karui médiamogulból lett politikus, akit augusztus végén őrizetbe vettek adócsalással és pénzmosással gyanúsítva. Ennek ellenére Karui a szeptember 15-én megtartott első választási fordulóban a második helyen végzett a voksok 15,58 százalékával.
Szaíd akkor a szavazatok 18,4 százalékát szerezte meg, és első lett.
Karui egészen múlt hét szerdáig börtönben volt, akkor a fellebbviteli bíróság rendelkezésére szabadon engedték, bár ügyében nem született ítélet. A volt médiamogul tagadja, hogy bűnös lenne.
Az észak-afrikai országban október 6-án tartottak parlamenti választásokat is. Az addig kormányzó politikai erők az ígért, de elmaradt gazdasági fellendülés miatt jelentősen vesztettek támogatottságukból.
A legtöbb szavazatot a mérsékelt iszlamista Újjászületés Mozgalom (Ennahda) kapta, 52 képviselő helyet tudott biztosítani magának, míg a Nabíl Karui vezette Tunézia Szíve (Kalb Túnisz) 38 mandátumot szerzett a 217 fős törvényhozásban. A két párt azonban kizárta az együttműködés lehetőségét.
MTI