Cadmus fordítás Cadmus

Emirátusi miniszter: geopolitika áll a növekvő olajárak mögött

2022. 02. 14.

A Nyugat és Oroszország közti feszültségek állnak a növekvő olajárak mögött, s nem pedig alapvető üzemanyaghiány, amely igazolná a termelés növelését a Kőolaj-exportáló Országok Szervezete (OPEC) és a szervezeten kívüli nagy olajtermelő országok OPEC+ néven ismert informális közösségétől – jelentette ki hétfőn Szuhail al-Mazroui, az Egyesült Arab Emírségek energiaügyi minisztere.

“Úgy tűnik nem a kereslet és kínálat függvénye” – mondta a tárcavezető újságíróknak egy egyiptomi olajipari rendezvényen. “Az árak megugrása a geopolitikai feszültségeknek köszönhető, ez okozza a jelenlegi árszintet” – tette hozzá.

Mazroui szerint az OPEC és az Oroszország vezette OPEC+ havi termelésnövelése naponta 400 ezer hordóval segített a megnövekedett kereslet fedezésében.

A Brent olajfajta ára hétfőn – hét éve nem tapasztalt – hordónként 96 dolláros csúcsot ért el. Az áremelkedés hátterében azon aggodalmak állnak, hogy az Ukrajna elleni esetleges orosz támadás esetén a Moszkva elleni nyugati szankciók megszakíthatják az olajexportot.

Az emírségek minisztere arról is beszélt, hogy nehéz megjósolni a geopolitika hatását az olajárakra, ugyanakkor úgy vélekedett, hogy Oroszország nem támadja meg Ukrajnát. Moszkva szintén azt állítja, hogy nem szándékozik szomszédja ellen katonai műveletet indítani.

“Nem hiszem, hogy az elhangzott nyilatkozatokon felül tovább kellene mérgesíteni a helyzetet. Azt halljuk, hogy nincsen szándék invázióra és úgy gondolom, ez megnyugtató” – hangsúlyozta a miniszter. Ugyanakkor hozzátette, hogy amennyiben a feszültségek megszakítanák az orosz olajszállításokat, a termelőországoknak nem lennének kapacitásaik ezek ellensúlyozására.

“Az OPEC+ államai közül egyik sem tudná helyettesíteni a kieső termelést” – emelte ki a tárcavezető.

Mohammed Barkindo, az OPEC leköszönő főtitkára szintén az egyiptomi rendezvényen arról beszélt: “meglehetősen derűlátó”, hogy az ukrajnai válságban érintett vezetők a feszültségek feloldását választják majd.

Barkindo szerint az OPEC+ tagországok közül egyesek gondokkal küzdenek, hogy tartani tudják kitermelési céljaikat. Mindemellett hangsúlyozta, hogy a világnak minden egyes hordó olajra szüksége van. Mazrouival egybehangzóan azt állította, hogy az olajpiacok számára az alulfinanszírozottság jelenti az egyik legnagyobb kihívást.

MTI

Megosztom:

, , , , , ,




Back to Top ↑