Cadmus fordítás Cadmus

Franciaország szankciókat jelentett be 18 szaúdi állampolgárral szemben

2018. 11. 23.

Szankciókat, köztük beutazási tilalmat jelentett be csütörtökön a francia külügyminisztérium a Szaúd-Arábia isztambuli főkonzulátusán megölt Dzsamál Hasogdzsi szaúdi kormánykritikus újságíró meggyilkolásához köthető 18 szaúdi állampolgárral szemben. A tárca figyelmeztetett: további büntetőintézkedések várhatóak a folyamatban lévő vizsgálat eredményeinek függvényében.

Hasogdzsi meggyilkolása egy rendkívül súlyos bűncselekmény, amely szembemegy a sajtószabadsággal és a legalapvetőbb jogokkal – áll a francia külügyminisztérium közleményében. A tárca szerint az intézkedések célja egyebek között megtiltani az említett szaúdi állampolgárok belépését francia területre.

Olyan megelőző intézkedésekről van szó, amelyek felülvizsgálhatóak vagy kibővíthetőek a folyamatban lévő vizsgálat eredményeinek függvényében – részletezte a külügyminisztérium.„Franciaország annak kiderítését kéri, hogy mily módon követhettek el egy ilyen cselekményt. Átlátható, részletes és kimerítő választ vár el a szaúdi hatóságoktól” – közölte a tárca.

A francia külügyminisztérium szerint e szankciók alkalmazása az európai partnerek által hozott intézkedésekkel összhangban történt.

Október elején történt a gyilkosság

Szintén csütörtökön Dánia felfüggesztette a fegyverek és katonai eszközök exportjára vonatkozó engedélyek kiadását Szaúd-Arábiának Hasogdzsi meggyilkolása, valamint a jemeni helyzet miatt a dán külügyminiszter közlése szerint. Hétfőn pedig Németország belépési tilalmat rendelt el szintén 18 szaúdi állampolgárral szemben, és leállította a fegyvereladást Szaúd-Arábiának a szaúdi kormánykritikus újságíró meggyilkolása miatt.

A szaúdi monarchiát bíráló, 59 éves Hasogdzsit október 2-án gyilkolták meg hazája isztambuli főkonzulátusán, ahová a török menyasszonyával való házasságkötéséhez szükséges iratokért ment.

Az isztambuli főügyészség szerint Hasogdzsit előre kitervelt módon azonnal megfojtották, mihelyt belépett a külképviselet épületébe, holttestét a gyilkosságot követően feldarabolták, majd megsemmisítették.

Tizenegy ember ellen emeltek vádat

Rijád először azt mondta, hogy az újságíró élve hagyta el a konzulátust, majd az ügy miatt fokozódó nemzetközi nyomás hatására elismerte, hogy Hasogdzsi meghalt egy „dulakodás közben”. Ezzel szemben a szaúdi főügyész azt mondta: a gyilkosság „előre kitervelt” volt.

A gyilkossági ügyben Szaúd-Arábiában 11 ember ellen emeltek vádat az ügyben, közülük ötre halálbüntetést kért az ügyész.

A The Washington Post című amerikai lap – amelynek Hasogdzsi munkatársa volt – a múlt pénteken azt írta: az amerikai Központi Hírszerző Ügynökség (CIA) arra a következtetésre jutott, hogy Mohamed bin Szalmán szaúdi trónörökösnek köze van az újságíró meggyilkolásához. Szalmán nem kifejezetten arra adott utasítást, hogy öljék meg az újságírót, de a CIA szerint meggyilkolása az ő jóváhagyásával történt – írta akkor a The Washington Post.

A Hürriyet Daily News című török hírportál csütörtökön Abdulkadir Selvi neves török publicistát idézve jelentette: a CIA-nak hangfelvétele van arról, hogy a szaúdi trónörökös utasítást ad Hasogdzsi elhallgattatására.

Hirado.hu, MTI

Megosztom:

, , , , ,




Back to Top ↑