Cadmus fordítás Cadmus
  • Húszik válaszcsapásai a Vörös-tengeren

  • Szíriai konfliktus

  • Palesztin – izraeli konfliktus

  • Legolvasottabb híreink

    • No results available
  • Keresztényüldözés a Közel-Keleten

  • Afganisztáni háború

  • Tajvani konfliktus

  • Örmény-azeri konfliktus

  • Időjárás

Hogyan építsük újjá egy háborúban lerombolt várost? Egy új Bábel toronnyal?

2018. 01. 11.

A háborúban szinte földig rombolt iraki Moszulban különleges ötletpályázatot írtak ki még 2017-ben, ahol arra keresték a választ, hogy a menekülteket hol helyezhetik el ideiglenesen, valamint hogyan lehet őket vadonatúj lakónegyedekben visszaintegrálni a metropolisz vérkeringésébe. Most lássunk egy török pályázatot, amely Bábel tornyát építené meg.

Moszul, Irak második legnagyobb városa pár hónapja szabadult fel az Iszlám Állam uralma alól, a lakók lassan kezdenek visszaszállingózni abba a metropoliszba, ahol az infrastruktúra és az ingatlanállomány nagy része megsemmisült vagy komoly károkat szenvedett. Sok tízezer embernek nincs hol laknia, ezért különösen nagy feladat a helyi önkormányzatnak megoldania a lakhatás és az infrastruktúra-építés kettő feladatát.

E cél érdekében még 2017-ben írtak ki ötletpályázatot Mosul Postwar Camp címmel, amely javaslatokat keresett egy olyan infrastruktúra létrehozására, amely ideiglenesen menedéket nyújt minden menekültnek, akik vissza akarnak térni Moszulba, miközben az otthonaik újjáépítése zajlik. Olyan területeket szeretnének élettel megtölteni, amely lehetővé teszi egy új társadalom kialakulását, amely a békés egymás mellett élést tűzi a zászlajára, tanul a múlt hibáiból és elutasítja az intoleranciát és a gyűlöletet.

Ennek megfelelően az ötletpályázatra az infrastruktúra két különböző területén vártak javaslatokat: egyrészt a visszatérők számára kellenek helyszínek, ahol ideiglenesen élnek, másrészt pedig a város integrációs zónáját szeretnék megépíteni, ahol a menekültek társadalmi beilleszkedését sikerrel megoldhatják.

Az egyik legjobb pályázat egy török elképzelés lett, amely Bábel tornyát építené meg a városban a menekültek elszállásolása céljából. A pályázók úgy érveltek, hogy mind Moszul, mind Bábel a mai Irak területéhez köthető, és mindkét város esetében az emberek közötti nézeteltérés vált neuralgikus ponttá, ami miatt a települések lakossága szétszóródott a nagyvilágban.

Az állandó negyedek esetében pedig lakóház-csoportokat képzeltek el, ahol a különböző emberek közötti kommunikációs hidakat valódi hidakkal támogatnák, akár csak a Bábel tornya esetében. A régi iraki házakban ugyanis jó néhány esetben egy passzázs kapcsolta össze a lakóépületeket a második emelet magasságában: ez nem csak összekötő kapocsként funkcionált, hanem alatta árnyékot és pihenőhelyet is biztosított a sétálók számára.

A Bábel tornya lenne az új városnegyedek középpontjában, hiszen miután a menekültek beköltöznek az állandó, új házaikba, a torony megmaradna mementónak, háborús emlékműnek, amely az újjáépített körzetek fókuszában arra emlékeztetik az embereket, hogy micsoda pusztítást képes véghez vinni a háború.

Orientalista.hu –  Realista.hu, Fotók: designboom

 

Megosztom:

, ,




Back to Top ↑