Cadmus fordítás Cadmus

Jól járt London az öbölháborúval

2017. 08. 15.

Nagy megrendelésekkel számolhattak a fegyvergyártók.

„Páratlan lehetőséget” látott a brit kormány Kuvaitnak az első öbölháborúhoz vezető, 1990-es iraki megszállásában, fontban számítva sok száz milliós bevételekkel kalkulálva az ország hadiipara számára – derül ki a titkosítás alól nemrég feloldott londoni dokumentumokból, amelyeket a The Guardian ismertetett a hét végén. Különösen azok a bizalmas feljegyzések figyelmet érdem­lőek, amelyeket Alan Clark, a védelmi beszerzésekért felelős miniszter írt Margaret Thatcher akkori brit kormányfőnek. Clark – aki az öbölháború kirobbanása előtt végigjárta a Közel-Kelet országait – ezekben arra is kitér, hogy a fegyverzetet ezúttal élesben is ki lehet próbálni. – Felvázoltam a jelenlegi védelmi értékesítési lehetőségek egy listáját. Ezek most valószínűleg az előtérbe kerülnek, és növekszenek is volumenben, ha elvégezzük a dolgunkat – áll a többek közt a katari emírrel és a bahreini védelmi miniszterrel is tárgyaló Clark egyik ilyen memorandumában.

Forrás: Reuters A közel-keleti országok vevők voltak a brit haditechnikára

A The Guardian cikkéből kiderül: a Szaddám Huszein vezette Irak jelentette fenyegetésre reagáló Egyesült Arab Emírségekben Westland Black Hawk helikoptereket akartak eladni a britek 325 millió font értékben, Ománnak 55 millióért Warrior sivatagi harcjárműveket, valamint Challenger 2 harckocsikat. Szaúd-Arábia, Egyiptom és Jordánia is a potenciális vevők közé került. Joe Lo, a Fegyverkereskedelem Elleni Kampány elnevezésű szervezet kutatója szerint ma is ezek az országok állnak a brit fegyvergyártók érdeklődésének a fókuszában.

– Az idők változhattak, de a gondolkodásmód ugyanaz. London nem humanitárius katasztrófát látott az öbölháború közeledtében, hanem lehetőséget arra, hogy a fegyvergyártók a halálból és a pusztításból profitáljanak – mondta a lapnak. A briteket az is vezérelte, hogy a kialakult fegyverkezési versenyben gyorsabban lépjenek, mint a szintén hadiipari nagyhatalomnak számító franciák. Igyekezetük meghozta gyümölcsét: a Kuvait felszabadításával végződő háború hozzájárult ahhoz, hogy az Egyesült Királyság ma évi hatmilliárd dolláros eladási mutatókkal, kilencszázalékos részesedéssel a világ fegyverpiacán Washington mögött a második. A fegyverek felét a Közel-Keleten értékesítik.

Orientalista.hu – Magyar Idők

Megosztom:

, , , ,




Back to Top ↑