Cadmus fordítás Cadmus

Megkezdődött a rivális líbiai felek tárgyalása Tunéziában

2020. 11. 10.

Megkezdték hétfőn a líbiai polgárháborús konfliktus szembenálló felei a politikai párbeszédet Tuniszban, az ENSZ líbiai különmegbízottja óvatosságra intett.

A hatnaposra tervezett fórumot Kaisz Szaíd tunéziai elnök nyitotta meg, és a világszervezet által delegált 75 líbiai küldött mellett a résztvevők között van Stephanie Williams, az ENSZ Líbiai Támogató Missziójának (UNSMIL) vezetője, aki egyben az ENSZ-főtitkár líbiai politikai ügyeiért felelős helyettes különmegbízottja is.

Megnyitó beszédében Williams leszögezte, a líbiai népnek joga van megvédenie a hazáját, az ország szuverenitását és Líbia természeti kincseit, ugyanakkor óvott a túlzott reményektől is.

“Ezek a tárgyalások nem oldják meg Líbia összes baját, de ha egyet sem sikerül megoldanunk, a jövőbeni rendezés lehetetlenné válik” – jelentette ki.

Szaíd kiemelte, hogy a líbiai konfliktus megoldása csakis “tisztán líbiai” lehet, és annak az összes, egymással szembenálló frakció egyetértésén kell alapulnia.

A január 19-én tartott berlini konferencia nyomán rendezett, az ENSZ Biztonsági Tanácsának támogatását élvező tárgyalássorozat célja az egységkormányt célzó megállapodás, új választások kiírása, illetve a líbiai intézményrendszer demokratikus legitimitása.

António Guterres ENSZ-főtitkár a fórum támogatására szólította fel a nemzetközi közösséget, előre felvett beszédében pedig szintén hangsúlyozta: a feleken múlik Líbia szuverenitásának visszaállítása.

A kőolajban gazdag Líbia 2011-ben süllyedt káoszba, miután a NATO támogatását élvező fegyveres felkelők elűzték a hatalomból és meggyilkolták Moammer Kadhafi diktátort.

Az ország azóta lényegében két részre szakadt: a nyugati országrészt és benne a fővárost, Tripolit az ENSZ, Törökország és Katar támogatását élvező egységkormány irányítja.

A keleti országrészt a bengázi katonai akadémián végzett Halífa Haftar tábornok ellenőrzi, akit mások mellett Egyiptom, Oroszország és az Egyesült Arab Emírségek is támogat.

Noha a rendezést célzó korábbi diplomáciai erőfeszítések nem jártak sikerrel, a szembenálló felek október 23-án tűzszüneti megállapodást írtak alá a svájci Genfben.

MTI

Megosztom:

, , , , , ,




Back to Top ↑